Lifestyle

Savjeti sportskih ljekara i dijetetičara: Je li bolje trčati na prazan stomak ili nakon doručka

Autor: Žene.ba
Savjeti sportskih ljekara i dijetetičara: Je li bolje trčati na prazan stomak ili nakon doručka

Ljubitelji trčanja često se pitaju da li je bolje trčati praznog stomaka ili nakon obroka. Istina je zapravo da ne treba činiti ni jedno ni drugo, a iskusni sportski ljekari donose nekoliko korisnih savjeta šta vam treba prije treninga.

Ukoliko ste nekad trčali nakon doručka, vjerovatno ste otkrili kako to nije baš najbolja ideja. Hrana u kombinaciji s napornim treningom obično donosi grčeve, u najboljem slučaju, ili velike muke u najgorem slučaju, prenosi Klix.ba.

"Vježbanje nakon konzumiranja hrane teško pada većini sportaša", kaže Joshua Scott, ljekar sportske medicine s Instituta Cedars-Sinai Kerlan-Jobe u Los Angelesu.

Bez jela nema energije

Međutim, on dodaje kako i trčanje na prazan želudac također može biti naporno. Šta biste onda trebali raditi?

Runner's World donosi nekoliko savjeta kako možete napuniti vaše tijelo energijom, a da pri tome izbjegnete osjećaj mučnine prilikom treniranja.

Ako planirate trčati duže od 60 minuta ili raditi intenzivni trening na potpuno prazan stomak, moglo bi vam se desiti da se osjećate usporeno, letargično ili čak bez svijesti, objašnjava Scott.

Mnogo hrane u želucu je recept za mučninu i povraćanje. Čak i ako se niste prejeli, postoji velika šansa da će vam biti prilično teško trčati nakon doručka.

"Tokom probave, krv se preusmjerava prema vašem digestivnom traktu i dalje od radnih mišića, u ovom slučaju vaših nogu. To može učiniti svaku vježbu dosta težom", kaže Scott.

Međutim, ako krenete trčati na prazan stomak, manja je vjerovatnoća da ćete istrajati u treningu.

"Čak biste mogli imati i vrtoglavicu. Da stvar bude još gora, trčanje bez odgovarajućeg obroka povećava nivo hormona stresa u tijelu koji može privremeno oslabiti vaš imuni sistem i učiniti vas podložnijima razbolijevanju", pojašnjava dijetetičar i specijalist sportske prehrane Georgie Fear.

Ukoliko pokušavate smršaviti, trčanje na prazan želudac povećava količinu masnih kalorija koje sagorijevate, ali to ne znači i brže mršavljenje.

"Kad trčite, sagorijevate i ugljikohidrate i masti. Uz malo ugljikohidrata, možete usporiti vaš metabolizam nakon trčanja. Zbog toga pojedite nešto. Bolje ćete trčati i sagorjeti više kalorija nego kada trčite na prazan stomak", objašnjava Liz Applegate, bivša specijalistica sportske prehrane na Univerzitetu u Davisu.

Šta trebate jesti prije jutarnjeg trčanja?

Ako ste navikli na obilan doručak, onda je najbolje da vježbate dva sata nakon jela. Neka vaš obrok bude bogat ugljikohidratima i proteinima, kao što su jaja s tostom od cijelih žitarica, jogurt s voćem i žitaricama ili zobena kaša s mlijekom, voćem i orasima.

Ukoliko planirate trčati otprilike pola sata do 40 minuta, najbolje je da prije treninga pojedete otprilike 100 kalorija - jednu bananu, šaku žitarica ili krišku tosta. Paket energetskog gela sa otprilike stotinu kalorija također nije loša opcija. Nakon trčanja možete pojesti ostatak doručka.

Što se tiče vaše jutarnje kafe, konzumiranje kofeina prije trčanja moglo bi vam pomoći da budete brži i trčite duže, navodi se u analizi 21 istraživanja. Najbolje je, kažu istraživači, uzeti dvije šoljice kafe sat vremena prije trčanja.

Ipak, neki sportaši mogu osjećati stomačne tegobe zbog kofeina. Ukoliko ste jedan od njih, Scott preporučuje da jednu šoljicu kafe sačuvate za poslije treninga.

Žene.ba