Na tržištu se mogu pronaći posebna sredstva u obliku sprejeva koja efikasno čiste uređaj od bakterija i gljivica te ga dezinficiraju, a dostupna su i u većim prodavnicama. Važno je koristiti ova sredstva pažljivo i strogo prema uputama kako bi bila najefikasnija.
Unutrašnji dio klima uređaja ima filtere koje je potrebno redovno mijenjati ili čistiti prema uputama proizvođača. Vanjske i lako dostupne unutrašnje plastične dijelove možete pažljivo oprati mlakom vodom i deterdžentom za suđe.
Koliko često čistiti klimu?
Održavanje se odnosi i na vanjsku jedinicu uređaja, ali za to je potrebno pozvati stručnjaka jer samo majstor može provjeriti stanje plina, kompresora ili ventilatora. Vaša bi intervencija trebala biti ograničena na pranje vanjske kutije i provjeru odvodnog crijeva.
Prema preporukama većine proizvođača, klima uređaj treba čistiti jednom godišnje. Cijena usluge čišćenja kod majstora kreće se od 30 do 60 eura, ovisno o kakvom se činjenju radi.
Kako očistiti filtere od klime?
Osim redovnog čišćenja filtera, preporučuje se i godišnji servis prilikom kojeg se uređaj temeljito očisti i dezinfikuje. Nemojte trpjeti neugodne mirise ili lošije hlađenje ili grijanje prije nego pozovete servis.
Obavezno isključite klima uređaj prije čišćenja. Skinite poklopac i pristupite filterima koje treba očistiti. Preporučuje se čišćenje filtera svaka tri mjeseca, ako klima uređaj koristite tokom cijele godine ili čak i češće ako imate kućne ljubimce.
Nakon temeljitog pranja filtera, ostavite ih da se osuše prije nego što ih vratite u klima uređaj. Provjerite jesu li potpuno suhi prije ponovnog postavljanja.