tropska biljka

Vodič za uzgoj amarilisa - sve što te zanima na jednom mjestu

Autor: Žene.ba
FOTO: Freepik
Amarilis je tropska biljka koja je poznata po svojim velikim, zvonastim cvjetovima u jarkim bojama, a najčešće se uzgaja u zatvorenim prostorima.

Iako se često povezuje s tropskim krajevima, pravi amarilis (Amaryllis belladonna) potječe iz Južne Afrike, dok današnji popularni hibridi pripadaju rodu Hippeastrum, koji dolazi iz Južne Amerike. Ova biljka je omiljena u zimskim aranžmanima i često se koristi u božićnim dekoracijama zbog svoje ljepote i sofisticiranosti.

Za uspješan uzgoj amarilisa, važno je odabrati zdravu, čvrstu lukovicu bez znakova truleži ili plijesni. Posadi je u teglu koja je 2-3 cm šira od lukovice, pazeći da trećina lukovice bude iznad zemlje.

Nakon što posadiš lukovicu, redovito zalijevaj, ali nemoj pretjerivati, jer biljka nije sklona prekomjernom zalijevanju. Važno je staviti amarilis na toplo i sunčano mjesto, idealno uz prozor gdje može uživati u prirodnoj svjetlosti.

Nakon što amarilis procvjeta, ulazi u fazu mirovanja. U tom periodu smanji zalijevanje i premjesti biljku na hladno i tamno mjesto, jer će tako bolje odmoriti i pripremiti se za sljedeće cvjetanje. Ovaj period traje od 8 do 10 tjedana, a nakon toga, biljku možeš ponovno izložiti svjetlu i početi je redovito zalijevati.

Razmnožavanje amarilisa može se postići na nekoliko načina. Najbrži način je odvajanje manjih lukovica koje izrastaju uz glavnu lukovicu. To obično radiš prilikom presađivanja svake 3-4 godine, a moraš paziti da svaka odvojena lukovica ima dovoljno korijena za samostalan rast. Također, moguće je posaditi male lukovice koje će narasti do 5-6 cm i zatim se odvojiti i zasaditi zasebno. Sjemenke amarilisa mogu također biti opcija, no ovaj postupak zahtijeva više strpljenja i vremena.

Ako tvoj amarilis ne cvjeta, provjeri nekoliko ključnih faktora. Prvo, lukovica može biti premala za cvjetanje, pa je važno odabrati dovoljno veliku lukovicu. Također, biljka mora imati dovoljno svjetla, ali ne smije biti izložena previsokim temperaturama.

Idealna temperatura za cvatnju je između 15 i 18 stepeni Celzijusa. Drugi čest razlog zbog kojeg amarilis ne cvate je nepravilno mirovanje. Ako ga nisi pravilno pripremila za odmor, možda neće cvjetati sljedeće godine. Konačno, nedostatak hranjivih tvari, osobito fosfora i kalija, može negativno utjecati na cvjetanje, pa je preporučljivo redovito koristiti kvalitetno gnojivo za cvjetajuće biljke.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba