Film u produkciji Radija Slobodna Evropa govori o ulozi i moći obrazovanja u sprječavanju budućih zločina upoređujući Ruandu i Bosnu i Hercegovinu.
Dokumentarac u režiji Kenana Ćerimagića, izvršnog producenta RSE, naglašava koliko je priznanje prošlosti ključno za oporavak i pomirenje društva.
U Ruandi, gdje su počinioci genocida priznali zločine i ponovno integrisani u društvo, obrazovanje podstiče jedinstvo i izlječenje. Dok u Bosni i Hercegovini, u Srebrenici, genocid ostaje tabu tema u školama, ostavljajući podijeljene, poluprazne zajednice u poricanju i mržnji.
- Otišli smo u Ruandu spremni, čitali izvještaje, bili u kontaktu s brojnim organizacijama, selom pomirenja, ali smo ipak ostali iznenađeni njihovim pristupom obnovi društva nakon genocida - kaže Ćerimagić.
Dodaje da, uprkos teškoj temi i ljudskim sudbinama, film daje nadu i putokaz kako bi se društvo moglo oporaviti.
Ekipa Radija Slobodna Evropa je blisko sarađivala s memorijalnim centrima u Ruandi i Srebrenici u radu na dokumentarcu.
- Ideja za dokumentarac je nastala za ručkom, na poslu. Pričali smo o obrazovnom sistemu Bosne i Hercegovine, u kome se ne uči o genocidu u Srebrenici. Sjetila sam se da smo učili o genocidu u Ruandi, ali ništa o Bosni i Hercegovini. I tako smo počeli razgovarati o različitim pristupima obrazovanju u dvije države, ono o Ruandi što smo znali iz medija. Što smo više čitali, sve nam je bivalo zanimljivije - kaže Ajla Obradović, jedna od producentica dokumentarca, prenosi Fena.
Direktor fotografije je Siniša Nenadić, a ton je radio Juraj Žak.
Sarajevo Film Festival će biti održan od 16. do 23. augusta.
Udruženje filmskih radnika BiH kao dio Sarajevo Film Festivala organizuje program “Bosanskohercegovački Film Festival”. U programu prikazuju filmsku produkciju u Bosni i Hercegovini, ali i filmove domaćih autora koji rade u inostranstvu.