Zdravlje muškarca

Hemofarmove Brke i Superbrke poručuju: Vrijeme ti je, pregledaj se!

Autor: Žene.ba
FOTO: Žene.ba
Ukoliko ste muškarac i imate potrebu za češćim mokrenjem, primjetite krv u urinu, bol u slabinama, bezbolno i postepeno uvećanje testisa ili tvrdi čvor unutar testisa, a ni erektilna disfunkcija vam nije strana, potrebno je da se javite urologu.

„Kod muškarca postoje oboljenja urogenitalnog sistema koja se najčešće javljaju u određenim životnim dobima. U mladosti, odnosno od djetinjstva pa do 40-te godine života, tipično je doba za nastanak tumora testisa. S kasnim 40-im počinju se javljati i nespecifični, povremeno prisutni poremećaji mokrenja. Te smetnje mokrenja su najčešće posljedica bolesti koja se naziva benigno uvećanje prostate.

Erektilna disfunkcija je još jedno oboljenje koje često pogađa muškarce, i ukoliko se javi u srednjoj životnoj dobi (od 45 do 65 godina) jedan od najranijih znakova kardiovaskularne bolesti. Osim navedenog u svim životnim dobima mogu se javiti infekcije urogenitalnog sistema kao i tumorske promjene na svim nivoima istog. Pojava kamenaca u urinarnom sistemu podjednako je prisutno kod pacijenata oba pola“, ističe dr Tamara Đurić Kun, specijalizant urologije.

Koliko je važno fizičko, toliko je važno i psihičko zdravlje.

Stoga, ukoliko ste muškarac i ako ste skloni izjavama tipa: "ma ne treba meni pomoć, nije mi ništa", a naročito ako rečenica počinje sa "ma" ili "pa“, ako stalno osjećate umor koji ne prolazi ni nakon odmora, ako sve rješavate „sâm sa sobom“ … vrijeme je da se obratite psihologu.

„Pri saznavanju dijagnoze neke bolesti uobičajeno je prva reakcija šok. Šta će uslijediti nakon šoka varira od osobe do osobe. Nekom se prvo javi strah, nekome razočarenje, nekog obuzme žalost. A neki ljudi potisnu osjećanja i prave se ko da se nije ništa važno desilo. Samim tim ne traže podršku, dok sa druge strane prijavljuju da se osjećaju usamljeno. Muškarci često navode i umor koji ne prolazi ni kad se odmore. Iako, mi psiholozi, u tom slučaju propitujemo duševnu iscrpljenost, taj stalni umor može biti i simptom fizičkih bolesti, zbog čega mu i pridajemo značaj“, kaže Ognjen Tadić, psiholog i aktivista iz Udruženja Superbrke iz Banjaluke.

U novembru muškarci širom planete puštaju brkove s ciljem podizanja svijesti o važnosti muškog zdravlja, borbe protiv karcinoma prostate i testisa, te očuvanja mentalnog zdravlja muškaraca. Tako je nastao i globalni pokret Movember koji i ove godine podržavaju zaposleni u Hemofarmu, zajedno sa Udruženjem „Superbrke“ iz Banjaluke. Mjesec novembar, jeste mjesec posvećen muškarcima, ali se ne smije zaboraviti da svaki mjesec u godini jeste mjesec pregleda i prevencije.

Hemofarmove Brke i Supebrke jedinstveni su u poruci – Vrijeme ti je, pregledaj se!

O SAMOPREGLEDU DUŠEVNOG STANJA

„Dobro je sebi postaviti pitanje tipa: Na skali od 1 do 10, koliko sam ja zadovoljan svojim mentalnim zdravljem? (gdje je ocjena 1 - ekstremno loše, a ocjena 10 ekstremno dobro)

Ako je ocjena ispod 6, to je znak da je potrebno potražiti pomoć, ali posebno je potrebno biti pažljiv biti ako je ocjena `čista 10ka`, savjetuje psiholog Tadić.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba