Jelena Veljača: Na Balkanu je žena ropkinja i sluga, pozicija samohrane majke je stravična
"Baš mi je nekidan kad smo išle na vikend u Zagreb rekla: 'Ja volim živjeti u Beogradu, samo želim da baka i Lara (to je njena najbolja prijateljica) isto dođu!'. Kao i ja, Lena se veže uz ljude. I veseli me što mislim da će tim selidbama postati građanka svijeta, a ne klaustrofobično vezana uz samo jednu ulicu ili grad ili državu… No, Zagreb mi nedostaje. Ipak je to moj grad. Nedostaje mi HNK, jer živim prekoputa i često smo tamo, nedostaje mi Velvet i Dežman bar (moja omiljena dva bara u Zagrebu), no, najviše mi, kao i Leni, nedostaju naši ljudi i činjenica da su udaljeni samo nekoliko tramvajskih stanica, a ne 442 kilometra", rekla je Jelena.
Dodaje kako joj, osim toga, nedostaje i friška divlja riba.
"U Zagrebu je najbolji izbor ribe na svijetu na tržnicama. Mi Hrvati smo po tom pitanju veoma razmaženi… U Beogradu nažalost to nije slučaj. No, sve nadoknadite sjajnim mesom", objašnjava.
Uspješan početak emitovanja serije "Pogrešan čovjek"
Emitovanje dramske serije "Pogrešan čovjek" je počelo prije dvije sedmice i tokom prve noći prikazivanja je u Beogradu dobila više od milion gledalaca.
"Produkcija još uvijek traje, a moram reći da je ovo najharmoničnije snimanje u mom životu. Očekivanja od serije su velika i veoma sam sretna što publika divno reagira - prepoznaje hemiju glavnog ljubavnog para i sa zanimanjem prati priču… Radujem se da će vidjeti sve što smo im pripremili", rekla je.
Novom serijom Jelena nam donosi priču o životu samohrane majke koja je spremna na sve kako bi spasila život svoje kćerke.
"To je uvijek aktuelna tema, majke su čudo ovog svijeta, a samohrane majke pogotovo. Samo se trebao dogoditi dobar trenutak da napišem ovakvu priču. Možda i moje majčinstvo, ko zna. U svakom slučaju, veoma sam sretna da je samohrana majka glavna junakinja serije u prime timeu na dvije televizije u regiji", pojasnila je.
Pozicija žene na Balkanu
Lična sreća žene nije nikada na ovim prostorima bila u fokusu, a kamoli glavna tema, smatra Jelena i dodaje da je izuzetno teško bilo gdje biti samohrana majka, ali da je vjerovatno najteže u patrijarhalnim sredinama koje su usmjerene na mušku poziciju moći.
"Sretna majka znači sretno dijete. Međutim, na Balkanu je žena ropkinja, sluga, žrtva. Slavi se poniznost, a ne shvata se da se time žena uopće ne slavi, već ponižava. Nije slučajno da je korijen riječi 'poniznost i poniženje' isti. Naši slavenski jezici reći će vam sve, samo ako ih znate slušati i čitati. U tom je smislu pozicija samohrane majke stravična, jer ne samo da nas države gotovo uopće ne štite, nego je i društvo posve nesenzibilno. Gotovo je sramota biti majka bez muža, dijete bez oca. U zapadnim društvima to je posve normalno. Kao što i jeste, u biti. Porodica se treba dekonstruirati i to je jedini način da se ženama vrati slava i pozicija koja im pripada", rekla je.
Naša sagovornica poznata je po feminističkim stavovima i borbi za prava žena i nikada joj nije bio problem biti "bez dlake na jeziku".
"Na nuspojave sam navikla, a život u istini je oslobađajući", poručuje i još jednom podsjeća da su žene na ovim prostorima u veoma lošoj situaciji.
"Ali, u zapadnoj civilizaciji, stvar se mijenja. #MeToo pokret rastura stvar i ja se nadam da će kao i Coca-Cola i tranzicija i taj trend stići kod nas. Naime, nužno nam je potrebno da žene zarađuju isto kao muškarci, da više muškaraca preuzima brigu o vlastitoj djeci i da se to ne smatra pomoći majkama, da više muškaraca ide na porodiljni dopust, da su žene s karijerom u jednakoj poziciji kao muškarci s karijerom, da se zlostavljanje kažnjava kaznom zatvora i to ne uvjetnom, da se osnuje registar zlostavljača, da se potiče zapošljavanje samohranih majki, da se podigne iznos alimentacije, porodiljnih naknada, da se stanovi ne kupuju na imena muževa, već da država potiče žensko vlasništvo smanjenjem poreza, da država potiče muškarce da mijenjaju pelene, čiste i da se u školu uvede spolni odgoj, ali i preodgoj muškaraca na Balkanu. To je predmet koji nam doista treba", rekla je.
Rad na brojnim uspješnim projektima
Iza Jelene su brojni uspješni projekti, a javnost je najviše pamti po ulozi u seriji "Villa Marija". Na prvu hrvatsku sapunicu koja je snimana 2005. godine naša sagovornica gleda kao na prošli život.
"Uopće ne znam tko je bila ta djevojka. Iza kamera sam već dugo, 15 godina televizijska produkcija je iza mene i doista mogu reći da je to ono što želim raditi još dugo. Taj se posao dogodio spontano: oduvijek sam pisala, a da imam talenta za produkciju otkrio je moj televizijski partner Milo de Grisogono kad me samo ubacio u žrvanj showrunnerstva u Larinom izboru…", rekla je dodajući kako bi voljela biti hrabrija i napisati projekt koji nije nužno komercijalan.
"Neuspjehom ne smatram gotovo ništa, samo lekcijama, a prilično si zamjeram to što sam ovisna o plaći", rekla nam je uz smijeh.
Priznaje nam da joj je sve poslovne obaveze koje ima teško uskladiti s majčinstvom te da je zbog toga morala angažovati babysitterku u Beogradu.
"Srećom, Lenin tata je odličan otac i trenutno živi u Beogradu. Svejedno, većina toga je na mami. I doista na kraju dana znam osjećati kao da mi je sve skupa previše, da posao pati zbog majčinstva, a Lena zbog posla… Međutim, srećom, jutro je pametnije od večeri, a i tješim se da će Lena jednog dana biti osnažena žena baš zato jer je od malih nogu gledala mamu kako radi", rekla je Jelena na kraju razgovora za Klix.ba.
Klix.ba