Koji napici povećavaju rizik od moždanog udara, a koji ga smanjuju?
Istraživanje je također pokazalo da osobe koje konzumiraju više od četiri šoljice kafe dnevno imaju značajno veći rizik od moždanog udara.
Ovi rezultati objavljeni su u okviru projekta INTERSTROKE, jedne od najvećih svjetskih studija o faktorima rizika za moždani udar, koja uključuje gotovo 27.000 ljudi iz 27 zemalja. Fokus studije bio je na povezanosti između unosa određenih pića i rizika od moždanog udara.
Opasnost od gaziranih pića i voćnih sokova
Gazirana pića, uključujući i ona bez šećera, povezana su s povećanjem rizika od moždanog udara za 22%, dok je konzumacija dva ili više ovakvih pića dnevno značajno povećala taj rizik. Povezanost između gaziranih pića i moždanog udara bila je najizraženija u Istočnoj i Srednjoj Evropi, Bliskom istoku, Africi i Južnoj Americi.
Istraživanje je također pokazalo da proizvodi označeni kao voćni sokovi, a koji su često napravljeni od koncentrata s dodanim šećerima i konzervansima, mogu povećati rizik od moždanog udara uzrokovanog krvarenjem u mozak. Žene su posebno osjetljive na ovaj rizik, sa značajnim povećanjem šansi za intracerebralno krvarenje nakon konzumacije voćnih napitaka, prenosi etto.ba
Pozitivan učinak vode i čaja
Studija je otkrila da konzumacija više od sedam čaša vode dnevno smanjuje vjerovatnoću moždanog udara uzrokovanog ugruškom. Također, redovno konzumiranje crnog i zelenog čaja može značajno smanjiti rizik od moždanog udara. Unos 3-4 šoljice crnog čaja dnevno smanjuje rizik za 29%, dok zeleni čaj smanjuje rizik za 27%. Ipak, dodavanje mlijeka u čaj može umanjiti blagotvorne učinke antioksidanata prisutnih u čaju.
Profesor Andrew Smyth sa Univerziteta u Galwayu naglašava kako su voćni sokovi najkorisniji kada su svježe cijeđeni, dok prerađeni napici mogu donijeti više štete nego koristi. Preporučuje se ograničavanje konzumacije gaziranih pića i voćnih napitaka kako bi se smanjio rizik od moždanog udara.