Lifestyle

Manje telefona više kretanja: Evo koliko sati dnevno djeca moraju biti aktivna

Autor: Žene.ba
manje

Redovna fizička aktivnost važna je kako za pravilan razvoj djece, tako i za očuvanje zdravlja u kasnijem dobu, zbog čega trebamo izbjegavati dugotrajno sjedenje.

Iz Instituta za javno zdravstvo RS izdali su preporuke koliko fizičke aktivnosti je potrebno ljudima od najranijeg uzrasta, pa sve do penzionerskih dana.

Kako navode, svа dојеnčаd trеbа dа budu fizički аktivnа nеkоlikо putа dnеvnо, naročito kroz interaktivne igre na podu, a djeci od 6 do 11 mjeseci dozvoljeno je do jedan sat sjedenja u stolici i kolicima.

Jеdnоgоdišnjе diјеtе trebalo bi da prоvеdе nајmаnjе tri sata u rаznim vrstаmа fizičkе аktivnоsti bilо kојеg intеnzitеtа, tоkоm ciјеlоg dаnа. Gledanje televizije i igranje kompjuterskih igrica se ne preporučuje.

Sve do pete godine, sedentarno vrijeme djeteta ispred ekrana ne bi trebalo da je duže od jednog sata, a manje je još i bolje.

Djeci je u predškolskom dobu potrebno najmanje 180 minuta aktivnosti dnevno.

  • U kućnim uslovima i zatvorenom prostoru, možete organizovati igru puzanja po kući, penjati se i silaziti niz stepenice, preskakati štrik, okretati kolut, a kada ste vani predložiti djeci brzi hod, trčanje, vožnju bicikla, rolera, skejta, romobila ili vježbe sa vlastitom težinom: zgibove, čučnjeve, trbušnjake, sklekove – poručuje Dragana Stojisavljević, supspecijalista dijetoterapije u Institutu.

Od pete do 17. godine djeca i mladi trebalo bi da imaju najmanje jedan sat fizičke aktivnosti umjerenog intenziteta svaki dan, te ograničeno vrijeme ispred ekrana.

(Žene.ba)

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba