Godinama se javnost spori oko ideje da bi bezdimne alternative mogle potaknuti pojedince da počnu pušiti. Međutim, sveobuhvatna analiza, koja je obuhvatila više zemalja i regija, ozbiljno je uzdrmala ovaj mit. Profesor Peter Hajek, direktor Jedinice za istraživanje zdravlja i načina života na Univerzitetu Queen Mary u Londonu, istakao je kako rezultati međunarodne studije umanjuju zabrinutost da „pristup e-cigaretama i drugim alternativnim proizvodima za isporuku nikotina promoviše pušenje“.
Značajne implikacije za zakonodavce
Rezultati studije nose značajne implikacije i za zakonodavce, posebno u kontekstu predstojeće 10. Konferencije stranaka Okvirne konvencije SZO-a o kontroli duhana (COP10), koja se održava u periodu od 20. do 25. novembra 2023. godine.
Kako bi bolje razumjeli uticaj regulacije, studija je uporedila zemlje s različitim regulacijama bezdimnih proizvoda. Uporedila je UK i SAD, gdje su elektronske cigarete dostupne, sa Australijom, gdje je zabranjena prodaja e-cigareta koje sadrže nikotin. Rezultati su otkrili da je pad broja pušača u Australiji sporiji nego u Velikoj Britaniji, što ukazuje na potencijalnu vezu između regulative i stope pušenja. UK billježi i brži pad u prodaji cigareta u odnosu na Australiju.
Također, studija je ispitivala interakcije između pušenja i bezdimnih alternativa u zemljama poput Švedske, gde su oralne nikotinske kesice popularne, i Japana i Južne Koreje, gdje se koriste proizvodi koji zagrijavaju duhan. Ustanovljeno je da je porast prodaje proizvoda koji zagrijava duvan u Japanu pratio značajan pad prodaje tradicionalnih cigareta.
Koautor studije, profesor Lion Shahab, suvoditelj Grupe za istraživanje duhana i alkohola na Univerzitetu Koledž u Londonu (UCL), rekao je: "Ova sveobuhvatna analiza pruža olakšanje zemljama koje su usvojile progresivniji stav prema bezdimnim alternativama i nisu vidjele negativan uticaj na stopu pušenja. Ako išta, rezultati sugerišu da su zamijenile štetne tradicionalne cigarete u tim zemljama. Međutim, kako se radi o oblasti koja se dinamično razvija, s novim tehnologijama koje ulaze na tržište svake godine, važno je nastaviti pratiti državne podatke."
Potreba za daljnjim istraživanjem
Iako su ovi nalazi obećavajući, istraživači ističu potrebu za sveobuhvatnijim i produženim istraživanjima kako bi potvrdili dugoročne efekte bezdimnih alternativa. Kako je profesor Brian Ferguson, direktor programa za istraživanje javnog zdravlja (NIHR), rekao: "Početni nalazi iz ove studije su vrijedni, ali i dalje se ne mogu izvući čvrsti zaključci. Potrebna su daljnja istraživanja u ovoj oblasti kako bi se bolje razumjeli uticaji koje alternativni proizvodi za isporuku nikotina mogu imati na stopu pušenja", objašnjava Ferguson.
Žene.ba