Lifestyle

Mirna šetnja u Gradačcu: Stop nasilju nad ženama i djevojčicama!

Autor: Žene.ba

U okviru održavanja Međunarodne kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog  nasilja“ u Gradačcu je danas potpisan revidirani „Protokol intervencija u slučajevima nasilja u porodici za grad Gradačac“. To je prvi grad koji je potpisao Porotokol, a  potpisivanje je planirao i u drugim gradovima.

Navedeni dokument je rezultat zajedničkog rada  Udruženja građana "Vive žene Tuzla", Centar za terapiju i rehabilitaciju i  Koordinacionog tijela za sigurnost i bezbjednost građana grada Gradačac u koji su uključeni  predstavnici  svih institucija koje djeluju na području grada Gradačac i Neformalne grupe građanki i građana Gradačac. Ovaj grad doaš je u žižu javnosti zbog nasilja u porodici kada je Nermin Sulejmanović ubio Nizamu Hećimović, Denisa i Čengiza Ondera te ranio još tri osobe, a na kraju izvršio samoubistvo.

"Gradačac se našao u teškoj situaciji zbog gnusnog zločina iz avgusta. Nakon toga, sve institucije koje su djelovale u Gradačcu i koje trebaju pratiti pojave sličnih anomlaija u društvu, pristupile su ozbiljno poslu i došli smo do finalne verzije Protokola koji ima veliki značaj. On definira obaveze svih institucija u Gradačcu u slučaju nasilja u porodici"- rekao je Edis Dervišagić, gradonačelnik Gradačca.

Protokol je postojao i ranije, tačnije, od 2014.godine i pokazalo se da on ima propusta kada je u pitanju hitnost izvršavanja Protokola. Sada su uključene i neke nove institucije poput Centra za mentalno zdravlje u Gradačcu.

"Napravljene su mogućnosti procjene rizika sa različitih aspekata, ne samo policije. Dodat je i hoodgram, odnosno, put za osobe kojih se to tiče, tačne korake, kuda, kome, kada treba se javiti"- pojasnila je Jasna Zečević, direktorica Udruženja "Vive žene" Tuzla te dodaje da releventna institucije trebaju komunicirati i češće razgovarati o vsakom pojedinačnom slučaju nasilja u porodici.

Zečević tvrdi da osoba kada prijavi nasilje, ima tri opcije, odnosno, da javi policiji, centru za socijalni rad ili da dođe u Sigurnu kuću.

"Direktan dolazak u Sigurnu kuću podrazumijeva da mi primamo 24 sata i to smo radili sve ove godine. Nakon toga, popuna formulara i dobijamo rješenja od centra za socijalni rad o smještaju u žrtve nasilja u našu Sigurnu kuću. Naša kuća podrazumijeva smještaj samo za osobe u stanju hitnosti i opasnosti"- objašnjava Zečević. Ona dodaje da je ove godine bilo više od 250 žrtava nasilja u ambulantnom tretmanu.

Do 1. decembra u sigurnu kuću je bila smještena 106 osoba što pokazuje povećanje žrtava za 30 posto te se sve više traži smještaj i Sigurnoj kući pa je stoga bitan danas potpisani Protokol da bi se sa počiniocima nasilja, hitnije postupalo. Potpisnici Protokola su, nakon potpisivanja, održali mirnu šetnju kroz Gradačac.

Žene.ba

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba