Monogamija je u principu romantična stvar, a prema definiciji monogamija znači imati samo jednog partnera, supružnika ili seksualnog partnera odjednom. U monogamnom odnosu uvijek imate osobu na koju se možete osloniti, s kojom možete provoditi vrijeme i dijeliti svoju ljubav.
Na monogamiji je izgrađena i institucija braka, a lijepo je imati jednu osobu koja te poznaje iznutra i izvana cijeli život. Međutim postavlja se pianje koliko je monogamija zapravo prirodna?
Prema nauci, mnogamni odnos i nije baš normalan, a to objašnjavaju sljedećim razlozima:
Gubi se interes za seks
Nauka pokazuje da žene nisu "dizajnirane" za dugoročne strasti. Istraživanja su otrkila da žene s vremenom prelasku iz strastvene ljubavi u suosjećajnu ljubav, što znači da se odnos pretvara u više platonsko prijateljstvo, a to nij nešto što želite u braku.
Osim toga prema članku Psychology Today seksualni nagoni pate u monogamniom vezama.
"Ljudska bića su jasno evoluirana za seksualne živote koji uključuju višestruke istovremene seksualne odnose", napisao je doktor nauka Christopher Ryan.
Muškarci su dizajnirani tako da vole nove stvari u seksu pa vremenom gube seksualnu privlačnost prema istom partneru.
Ubija najbolje ženske godine seksa
Muškarci svoj seksualni vrhunac doživljavajuu dvadesetima, dok žene to obično dosežu u tridesetim i četrdesetim. Nauka je dokazala da žene koje su u monogamnim vezama tokom ovih godina pokazuju manju seksualnu želju, a zapravo su to godine u kojima bi trebale imati najbolji seks.
Želja za varanjem
Prema nauci samo je tri do pet posto sisara monogamno. Seksualna monogamija oslanja se na hormone i receptore koje mozak oslobađa. Budući da se ljudski receptori razlikuju od osobe do osobe dovodi do rezultata da ljudi više naginju poligamiji. Dakle, ako vas je partner prevario on jednostavno nije mnogaman, i ne brinite, vjerovatno vas još uvijek voli, prenosi Klix.ba.
Žene.ba