Lifestyle

Studija: Broj slučajeva tumora kod mlađih od 50 porastao za gotovo 80 posto

Autor: Žene.ba
kancer

Više od milion osoba mlađih od 50 godina umire svake godine od tumora, a očekuje se da će taj broj rasti

Broj osoba mlađih od 50 godina širom svijeta kojima je dijagnosticiran tumor porastao je za gotovo 80 posto u protekla tri desetljeća, prema najvećem istraživanju takve vrste.

Globalni broj slučajeva tumora u ranom stadiju porastao je s 1,82 miliona 1990. godine na 3,26 miliona 2019. godine, dok je smrtnost kod odraslih u dobi od 40-ih, 30-ih ili mlađih porasla za 27 posto. Više od milion osoba mlađih od 50 godina sada umire od raka, otkriva istraživanje.

Stručnjaci su još uvijek u početnim fazama razumijevanja razloga ovog porasta slučajeva, piše Guardian. Autori ovog istraživanja, objavljenog u BMJ Oncology, ističu da su loša ishrana, konzumiranje alkohola i duhana, nedostatak tjelesne aktivnosti i pretilost vjerovatno među faktorima.

"Od 1990. godine, incidencija i smrtnost od tumora u ranom stadiju značajno su porasli širom svijeta", navodi izvještaj. "Podsticanje zdravog načina života, uključujući zdravu ishranu, ograničenje konzumacije duhana i alkohola te odgovarajuću tjelesnu aktivnost, moglo bi smanjiti teret tumora u ranom stadiju."

Prethodna istraživanja sugerirala su da se incidencija raka kod odraslih ispod 50 godina povećava u različitim dijelovima svijeta posljednjih decenija. Najnovije istraživanje, koje je vodio Univerzitet u Edinburghu u Škotskoj i Škola medicine Univerziteta Zhejiang u Hangzhouu, Kina, bilo je prvo takve vrste koje je istražilo ovu temu na globalnom nivou i faktore rizika kod mlađih odraslih osoba.

Većina prethodnih istraživanja usmjerena je na regionalne i nacionalne razlike. U ovom globalnom istraživanju, istraživači su analizirali podatke iz 204 zemlje koji obuhvataju 29 vrsta raka.

Proučavali su nove slučajeve, smrti, zdravstvene posljedice i doprinoseći faktori rizika za sve osobe u dobi od 14 do 49 godina kako bi procijenili promjene između 1990. i 2019. godine.

U 2019. godini, ukupan broj novih dijagnoza tumora kod osoba mlađih od 50 godina iznosio je 3,26 miliona, što je povećanje od 79% u odnosu na broj iz 1990. godine. Tumor dojke činio je najveći broj slučajeva i povezanih smrti, sa 13,7 i 3,5 slučajeva na svakih 100.000 stanovnika svjetske populacije, redom.

Slučajevi raka windpipe i prostate u ranom stadiju najbrže su porasli između 1990. i 2019. godine, s procijenjenim godišnjim promjenama od 2,28% i 2,23%, redom. S druge strane, slučajevi raka jetre u ranom stadiju smanjili su se procijenjenim godišnjim promjenama od 2,88%.

Ukupno je 1,06 miliona osoba mlađih od 50 godina umrlo od raka u 2019. godini, što je povećanje od 27% u odnosu na broj iz 1990. godine. Nakon raka dojke, najveći broj smrtnih slučajeva povezan je s rakom pluća, želuca i debelog crijeva. Najveći porast smrtnih slučajeva zabilježen je kod osoba koje su imale rak bubrega ili jajnika.

Najveći broj slučajeva tumora u ranom stadiju u 2019. godini bio je u Sjevernoj Americi, Oceaniji i zapadnoj Evropi. Niske i srednje prihodne zemlje takođe su bile pogođene, a najveće stope smrtnosti kod osoba mlađih od 50 godina zabilježene su u Oceaniji, istočnoj Evropi i centralnoj Aziji.

U niskim i srednje prihodnim zemljama, tumor u ranom stadiju imao je mnogo veći uticaj na žene nego na muškarce, u smislu lošeg zdravlja i smrtnosti.

Na osnovu primjećenih trendova posljednjih tri desetljeća, istraživači procjenjuju da će se globalni broj novih slučajeva tumora u ranom stadiju i povezanih smrti povećati za dodatnih 31% i 21%, redom, do 2030. godine, s osobama u četrdesetim godinama najviše izloženim riziku.

Genetski faktori vjerovatno imaju ulogu, istraživači su rekli. Međutim, dijete bogate crvenim mesom i solju, siromašne voćem i mlijekom, uz konzumaciju alkohola i duhana, glavni su faktori rizika koji leže u osnovi najčešćih vrsta tumora kod osoba mlađih od 50 godina, s fizičkom neaktivnošću, viškom kilograma i visokim nivoom šećera u krvi kao doprinosnim faktorima, pokazuju podaci.

Dr. Claire Knight, stariji menadžer za informacije o zdravlju u organizaciji Cancer Research UK, koja nije učestvovala u istraživanju, rekla je da još nije jasno što pokreće ovaj trend i pozvala na oprez.

"Koliko god ovo izgledalo uznemirujuće, tumor je prvenstveno bolest starije dobi, s većinom novih slučajeva raka širom svijeta koji su dijagnosticirani kod osoba starijih od 50 godina", rekla je. "Potrebno nam je više istraživanja kako bismo ispitivali uzroke raka u ranom stadiju za specifične vrste raka, poput našeg BCAN-RAY istraživanja koje istražuje nove načine identifikacije mlađih žena s većim rizikom od raka dojke.

"Ako ljudi brinu o svom riziku od raka, postoji mnogo načina da se pomogne smanjiti taj rizik, kao što su prestanak pušenja, održavanje uravnotežene ishrane, dobijanje dovoljno fizičke aktivnosti i boravak na suncu uz zaštitu."

Žene.ba

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba