Sutra počinje 3. Internacionalni kongres dječije i adolescentne psihoterapije "THINK ABOUT YOUth"
U izazovnim vremenima poput ovih, uvijek postoji prilika za stvaranje promjena koje će potaknuti bolju budućnost. Povijest nas podsjeća da se u turbulentnim vremenima, iako po cijenu mnogih žrtava i dubokih traumatskih iskustava, rađaju pozitivna rješenja.
"Težimo stvaranju društva koje mentalno zdravlje i dobrobit djece, mladih i obitelji postavlja kao prioritet za kreiranje sveobuhvatne, podržavajuće i ispunjavajuće vizije razvoja zdravog društva. Stoga, misija Kongresa je osigurati prostor za ljudski i profesionalni susret stručnjaka iz različitih disciplina i dijelova svijeta, kako bismo zajedno istraživali, razmijenili i produbili iskustva o vitalnim temama koje se tiču mentalnog zdravlja djece, mladih i njihovih obitelji.", naveli su organizatori ovog događaja.
Ovaj Kongres je odraz nade i svijesti o potrebi za promjenama kvalitete komunikacije i odnosa kao preduvjeta za zdrav razvoj, od najranijih faza života, kako na individualnoj, tako i na globalnoj razini.
Program Kongresa osmišljen je kako bi odgovorio na ključne izazove sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti danas. Svaki dan Kongresa donosi poseban fokus – od komunikacije i odnosa u porodici, preko uticaja digitalnog svijeta, pa sve do inovativnih terapijskih pristupa koji nude rješenja za savremene probleme mladih.
Više od 500 stručnjaka iz preko 20 zemalja i različitih disciplina imat će priliku da razmijene ideje i saznaju više o najnovijim istraživanjima i metodama koje oblikuju budućnost mentalnog zdravlja. U programu, posebno mjesto zauzimaju Simpozij mladih na temu "Ideje mladih za zdraviju budućnost: Kakav nam svijet treba?" te lansiranje Sarajevske deklaracije za mentalno zdravlje djece i mladih, što dodatno naglašava važnost zajedničke odgovornosti u očuvanju mentalnog zdravlja djece i mladih.
Ovogodišnji Kongres usklađen je sa ključnim međunarodnim okvirima, uključujući Akcioni plan Svjetske zdravstvene organizacije do 2030. godine, UNICEF-ovu strategiju do 2025. godine, te Ciljeve održivog razvoja. Kako se Kongres bliži, organizacioni odbor želi istaknuti značaj ovog događaja kao ključnog momenta za unapređenje globalnih pristupa mentalnom zdravlju djece i mladih. Kongres se realizuje u saradnji sa Federalnim ministarstvom zdravlja, sa UNICEF-om kao glavnim partnerom, uz partnerstvo Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), te uz podršku brojnih bosansko-hercegovačkih, regionalnih i evropskih organizacija i institucija.
Medijski pokrovitelj Kongresa je BHRT te portali www.vijesti.ba, www.zene.ba, www.cuvajzdravlje.ba, kao i radio stanice Radio M i Radio Mplus dok je PR podrška i ove godine osigurana od strane agencije Communis. Ova široka podrška renomiranih međunarodnih i lokalnih organizacija dodatno naglašava važnost ovog skupa. U tom kontekstu, organizacioni odbor poručuje: „Svaki korak ka unapređenju mentalnog zdravlja djece i mladih počinje razmjenom znanja i iskustava. Ovaj Kongres nije samo prilika za edukaciju, već i za stvaranje trajnih promjena koje će uticati na budućnost naših najmlađih."
Detaljne informacije o programu i registraciji dostupne su na zvaničnoj web stranici Kongresa: https://congress.bhidapa.ba.