Lifestyle

U BiH se priprema uvođenje potpune pratnje pri porodu

Autor: Žene.ba

Evropska komisija je u Izvještaju za Bosnu i Hercegovinu za prošlu godinu navela da naša zemlja mora poboljšati uslove u bolnicama i porodilištima, u skladu sa svojim obavezama prema Istanbulskoj konvenciji. U izvještaju se navode prijave akušerskog nasilja i korupcije u porodilištima. Prvi korak ka sprečavanju ovih problema mogao bi biti uvođenje potpune pratnje pri porođaju, što trenutno u Federaciji Bosne i Hercegovine provodi tek nekoliko bolnica.

Jedna od smjernica Svjetske zdravstvene organizacije, koja je u svijetu odavno opšteprihvaćena, jeste pratnja osobe po izboru porodilje tokom čitavog porođaja. U Bosni i Hercegovini tu praksu u potpunosti provodi jedna privatna klinika u Tuzli i SKB Mostar.

"Istraživanje koje je provedeno na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar je pokazalo da su žene koje su imale pratnju pri porođaju bile, prije svega, zadovoljne iskustvom poroda i prvo porođajno doba je bilo znatno kraće, što nije zanemarivo", objašnjava Olivera Perić, glavna sestra Klinike za ginekologiju i porodništvo SKB Mostar.

Na početku je osoblje imalo bojazan da će pratnja predstavljati smetnju pri procesu poroda, a očevi su sa oprezom i u malom broju pristupali porođajnoj sali, ističe Perić. U međuvremenu, to se potpuno promijenilo. Očevi rado prisustvuju, a želja im je da se ova praksa uvede u cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine jer su njene dobrobiti višestruke.

"Zatim, utiče na smanjenu učestalost carskih rezova, manja je potreba za lijekovima, a neka istraživanja su čak pokazala i da je rjeđa pojava post-porođajne depresije. Ona ohrabruje, umiruje i, na neki način, bude svojevrsni odvjetnik prema nama", dodaje Perić.

Uvođenjem pratnje pri porodu smanjuje se mogućnost akušerskog nasilja i korupcije na čije postojanje u bh. porodilištima godinama unazad upozoravaju iz Udruženja "Baby steps". Oni se već duže vrijeme zalažu da se praksa potpune pratnje uvede u sva porodilišta u Federaciji BiH.

"Jedan je vid borbe protiv korupcije, jer je način da se sprečava ta korupcija koja se najviše ogleda na način da je porodilja ostavljena sama, pa se onda čak i muževi ili članovi porodice odlučuju da sami nude da daju neka davanja, da na taj način olakšaju i pomognu toj porodilji koja je ostavljena sama. Mi u svijetu imamo da porodu prisustvuju ne samo članovi porodice, nego čak i fotograf, a mi imamo problem da i jedna osoba uđe u porodilište", kaže Amila Tatarević, predsjednica Udruženja "Baby steps".

Zastupnica u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine Marijana Hrvić Šikuljak podnijela je inicijativu Federalnom  ministarstvu zdravstva i kantonalnim ministarstvima za omogućavanje pratnje tijekom cijelog poroda, uključujući prirodni porod i carski rez. Prvi pozitivan odgovor stigao je iz Unsko-sanskog kantona.

"Oni prihvataju da se to sprovede na nivou cijele Federacije i čak su naglasili da su skloni da to ne ostavljaju na volju zdravstvenim ustanovama, nego smatraju da bi o ovim segmentima pratnje trebale same porodilje da odlučuju. Moram dobiti odgovor i od ostalih ministarstava zdravstva i od Federalnog, na koje se ovo prije svega i odnosi, pa vidjet ćemo kako će ići dalje procedura", kaže Marijana Hrvić-Šikuljak.

Hrvić-Šikuljak naglašava da je jedan od glavnih razloga pokretanja ove incijative Izvještaj Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu za 2022., u kojem se navodi da naša zemlja mora poboljšati uslove u bolnicama i porodilištima, te zabraniti akušersko nasilje.

(Žene.ba)

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba