Naučnici dali odgovor

Zašto nas završetak omiljene TV serije tako duboko pogađa?

Autor: Žene.ba
Foto: Netflix
Brojni su fanovi osjete duboku tugu kad bi njihova omiljena TV serija završila. Taj bi osjećaj, pomiješan s nostalgijom, trajao danima. Dobra priča nas toliko zaokupi da njen završetak s pravom ostavlja prazninu u nama.

Isto se dogodilo mnogim fanovima australske serije "Neighbours" koja je ukinuta 2022. godine. To je bio savršen povod za Adama Geracea, profesora psihologije sa Univerziteta Central Queensland u Australiji, da pokrene društveno istraživanje. Htio je saznati kako se Australci osjećaju zbog završetka serije. Fanovi su taj događaj, kako je autor opisao u studiji objavljenoj u časopisu Plos One, iskreno uporedili s osjećajem tuge i gubitka najboljeg prijatelja, navodi NBC News. Također, među ispitanicima se isticao osjećaj ljutnje zbog činjenice da je serija naglo ukinuta, bez završetka.

Koji je razlog iza ovih intenzivnih emocija i je li takva reakcija prirodna?

Najočitiji razlog je taj što se gledajući seriju doista povezujemo s pričama likova i njihovim ličnostima, a njezinim završetkom osjećamo kao da smo upravo prerezali pupčanu vrpcu sigurnosti. Naučnici su ovaj fenomen nazvali parasocijalnim prekidom i koristili su ga u studiji koja je bila usmjerena na razumijevanje reakcije ljudi povodom završetka serije "Prijatelji". Studija je utvrdila da su fanovi doživjeli nivo patnje sličnu raskidu veze u stvarnom životu.

Vjerujemo da se možete poistovjetiti s tvrdnjom da je gledanje serija svojevrsni društveni fenomen koji nas okuplja, potiče kolektivne rasprave i nagađanja. Rado ćemo među prijateljima podijeliti strepnje hoće li Kelly odabrati Brandona ili Dylana, ili osjećaj nemira hoće li Derek iz Grey’s Anatomy ipak preživjeti. Ovaj nas fenomen čini još povezanijima. Mnogi od nas imali su prijatelja kod kojeg bi se okupljali kako bi zajedno pratili tih neprocjenjivih 20 minuta života izmišljenih likova.

Osim povezivanja, popularne TV serije pružaju relaksaciju i odmor, a ponekad i bijeg od stvarnosti. One nam nude odmor od stresa, stoga je logično da će nam takva navika rasterećivanja mozga nedostajati kada serija završi. Čak do te mjere da ćemo poželjeti gledati seriju iznova. Iako su prisutni osjećaji sjete, nostalgije i želje za nastavkom, postoji i druga krajnost emocija – ljutnja. Ona se uglavnom javlja kada priča ostane nerazriješena, a nagli ili nezadovoljavajući završetak može ostaviti osjećaj nemira i neugode u nama.

Sve navedeno potvrđuje da smo emocionalna bića s različitim psihološkim potrebama, od druženja i emocionalne regulacije do osjećaja pripadnosti i identiteta. Razumijevanje ove dinamike pomaže nam objasniti zašto popularne serije mogu imati snažan uticaj na naše emocije i živote. Važno je osvijestiti i prihvatiti te emocije, prenosi živim.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba