Pušenje i otvoreni plamen najčešći su uzroci opekotina kod odraslih, dok su kod djece glavni faktori toplinske opekotine od vrućih napitaka, vruće hrane i struje. Djeca mlađa od četiri godine, osobito ona u dobi od jedne do dvije godine, najizloženija su riziku zbog svoje znatiželje i povećane pokretljivosti.
Opekotine mogu uzrokovati ozbiljne fizičke i emocionalne posljedice, uključujući gubitak udova, ožiljke, ponavljajuće infekcije, smanjenje pokretljivosti i emocionalne probleme poput depresije i noćnih mora.
Ovisno o dubini zahvaćene kože, opekotine se dijele u nekoliko vrsta: površinske (prvog stepena), djelomične (drugog stepena) i pune debljine (trećeg i četvrtog stepena). Površinske opekotine uzrokuju crvenilo, bol i manje otekline, a zacjeljuju u 3-6 dana.
Opekotine drugog stepena uključuju crvenilo, mjehuriće i bol, a vrijeme oporavka može biti i do tri tjedna. Najteže opekotine, koje zahvaćaju sve slojeve kože i tkiva, zahtijevaju kirurške zahvate poput presađivanja kože.
Za prvu pomoć kod opekotina, preporučuje se odmah ispiranje zahvaćenog područja hladnom (ne ledenom) vodom, izbjegavanje narodnih lijekova poput maslaca ili masti, te nanošenje aloe vera gela. Za teže opekotine potrebno je odmah potražiti medicinsku pomoć. Kod hemijskih opekotina, najvažniji je brz način ispiranja zahvaćenog područja vodom.
Međunarodni dan svjesnosti o opekotinama kod djece, koji se obilježava 7. decembra, skreće pozornost na sigurnost djece i važnost prevencije opekotina, koje su i dalje značajan javno zdravstveni problem. Obilježavanje ovog dana ima za cilj educirati roditelje i širu javnost o pravilnoj zaštiti i prvoj pomoći kako bi se smanjio broj ozljeda među djecom.