1. Kontrola
Jedna od ključnih grešaka u roditeljstvu je nedostatak povjerenja i stalna kontrola. Mnogi roditelji previše strogo nadziru svoju djecu, ne dopuštajući im da izlaze iz kuće ili donose odluke bez njihovog odobrenja. Stručnjaci ističu koliko je važno da roditelji pokažu povjerenje prema djeci, jer time pomažu mališanima da razviju samopouzdanje i vjeru u svoje sposobnosti. Kada postoji povjerenje i otvorena komunikacija, dijete se osjeća podržano i slobodno da istražuje svijet. Nasuprot tome, ako roditelji stalno sumnjaju u svoje dijete, ono može izgubiti vjeru u sebe i suočiti se s teškoćama u postizanju uspjeha u životu, prenose Nezavisne.
2. Čine da dijete zavisi od roditelja
Druga velika greška je pretjerana kontrola koja ometa djetetovu sposobnost da postane odgovorno i samostalno. Ako roditelji ne pružaju prostor za nezavisnost, djeca mogu izrasti u odrasle osobe koje nisu sposobne da samostalno donose odluke i preuzmu odgovornost. Jednog dana roditelji mogu doći do poražavajućeg zaključka da dijete nije u stanju da se nosi sa životnim izazovima – a sve to zbog toga što mu nisu dozvolili da razvije osjećaj odgovornosti i samostalnosti.
3. Poređenje
Još jedan izuzetno važan aspekt roditeljstva je izbjegavanje poređenja. Djeca su vrlo osjetljiva na upoređivanje s drugima, i ovakvo ponašanje može ostaviti duboke emocionalne posljedice. Djeca koja nisu bila upoređivana s vršnjacima češće izrastaju u samouvjerene ljude, dok ona koja su stalno bila stavljena u konkurenciju s drugima često razvijaju osjećaj nesigurnosti, zavisti i čak depresije. Roditelji bi trebalo da njeguju osjećaj jedinstvenosti kod svakog djeteta, omogućavajući im da se razvijaju prema sopstvenim talentima i interesovanjima.