Lifestyle

Željezna dama, biljka zamamnih listova zahvalna za održavanje

Autor: Žene.ba
Željezna dama, biljka zamamnih listova zahvalna za održavanje

Svako ko se odluči na uzgoj jedne ili nekoliko vrsta kućnih biljaka svjestan je da je potrebno puno vremena kako bi se trud isplatio, jer svaka biljka traži posebne uslove uzgoja - potrebno je raspolagati informacijama šta sve treba učiniti kako bi biljka opstala, razvijala se i ukrašavala životni prostor.

A ako želite biljku na koju nećete trošiti puno vremena oko uzgoja, a koja će zamamnim listovima ukrašavati vaš dom, izbor može biti apidistra, poznata i pod nadimkom željezna dama ili željezni cvijet - sobna biljka koja dolazi s područja istočne Azije, a zahvalna je za održavanje jer nije osjetljiva na promjene u temperaturama i ostalim faktorima važnim za rast i razvoj.

Ima zelene, duge listove koji pažnju privlače svojom ljepotom i veličinom, a kada se uzgaja na otvorenom, na biljci se mogu pojaviti i cvjetovi, dok se u zatvorenom prostoru obično ne pojavljuju.

Među prednostima ove biljke porijeklom iz Japana i Tajvana, zbog čega je posebno vole vlasnici malih stanova, činjenica je da poprilično sporo raste i ne spada u one biljke koje vam okupiraju stan preko noći.

Kada je u pitanju smještaj ove biljke u domu, njoj neće smetati ni oni dijelovi na kojima ništa drugo nije uspjelo. Uvijek je zelena, a može podnijeti stalnu sjenu ili bilo koju drugu lokaciju na kojoj nije izložena direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Što se tiče zalijevanja - ono je potrebno kad se zemlja u saksiji osuši. Ova biljka voli umjerenu količinu vlage u tlu, blago vlažnu, ali ne i u potpunosti vlažnu zemlju. Zemlja koja je predugo vlažna može uzrokovati truljenje korijena te prije ponovnog zalijevanja pustite da se zemlja osuši nekoliko centimetara.

Većina grešaka koje se tiču ove biljke uključuju prekomjerno zalijevanje i stavljanje biljke na sunčevu svjetlost, koja može izbijeliti i spaliti njeno lišće.

Sjeverna strana doma i lokacija koja nije tik uz prozor idealna je lokacija za aspidistru. Na umu morate imati i da ova biljka nije otporna na hladnoću - boravak na preniskoj temperaturi može je oštetiti, te je moguće i sušenje biljke.

Zaključno, aspidistra je izuzetno izdržljiva biljka koja će uz minimalnu brigu izgledati sjajno, a sve dok je uzgajate u pogodnim uslovima neće vam zadavati probleme.

Sadnja i presađivanje

Za sadnju upotrijebite mješavinu obične zemlje za cvijeće: jedan udio vlaknaste zemlje, na jedan udio treseta ili crnice te primijenite uobičajeno tekuće hranjivo svake dvije sedmice tokom perioda rasta. Biljku je moguće presaditi tek nakon perioda od tri do četiri godine, tako što ćete je premjestiti u nešto veću saksiju kada na proljeće započne novi rast.

(NN)