FOTO/VIDEO

Konji kao terapeuti: Transformativna moć terapijskog jahanja

Autor: Žene.ba
FOTO: Žene.ba

Proteklog vikenda posjetili smo Konjički klub Visoko i otkrili sve čari terapijskog jahanja – metode koja pomaže ne samo fizičkom zdravlju već i emocionalnom blagostanju djece i odraslih.

Terapijsko jahanje je priznata i efikasna metoda koja pomaže osobama sa različitim poteškoćama, koristeći konje i aktivnosti povezane s njima.

Ovo je priznata i vrlo efikasna metoda koja koristi konje i aktivnosti povezane s njima kako bi unaprijedila fizičke, psihičke, socijalne i emocionalne sposobnosti korisnika. Osim toga, ova terapija doprinosi i edukaciji, jačajući samopouzdanje i društvene vještine.

Konjički klub Visoko, kao jedan od pionira terapijskog jahanja u našoj zemlji, već od 2013. godine pruža ovu jedinstvenu terapiju osobama svih uzrasta. Ipak, najčešće su korisnici djeca, koja kroz druženje s konjima i aktivnosti na otvorenom stiču ne samo nove vještine već i trajnu vezu s prirodom.

Snaga konja u službi zdravlja

Terapijsko jahanje preporučuje se za djecu i odrasle s različitim zdravstvenim stanjima, uključujući mišićnu distrofiju, Downov sindrom, autizam, ADHD, poteškoće u učenju, te povrede mozga i leđne moždine. Ova terapija se odvija uz podršku obučenih instruktora i volontera, a može se organizirati kao individualna ili grupna aktivnost.

"Najčešće radimo s djecom s poteškoćama u razvoju, ali terapijsko jahanje je namijenjeno svima – bez obzira na dob ili zdravstveno stanje," kaže Iman Krupalija, instruktorica terapijskog jahanja u klubu.

Iman, koja ima desetogodišnje iskustvo u dresurnom, preponskom i daljinskom jahanju, nedavno je sa svojim konjem Sansalom osvojila prvo mjesto na prestižnom takmičenju FEI Children Preliminary B, što svjedoči o njenoj strasti i predanosti ovom sportu.

Ljekovitim koracima do promjene života

Klub broji 50 aktivnih članova i posjeduje oko 20 konja, koji se koriste za različite programe. Takmičari, uglavnom đaci i studenti, iz godine u godinu ostvaruju uspjehe, a broj takmičara varira ovisno o pripremama i sezonskim uslovima.

Glavni trener Kluba Muhamed Oruč naglasio je da je interesovanje za ovaj sport iznimno velik, te dodao da su zdravstveni benefiti ovog sporta brojni.

"I sam sam imao velike zdravstvene probleme sa leđima, gdje su mišići bili atrofirani. Proces mog oporavka počeo je sa laganim vježbama na konju, što me nakon par godina dovelo do toga da promijenim kompletno posturu", rekao je Oruč te dodao da terapijsko jahanje pomaže i kod fizičkog, ali i psihičkog oporavka i zdravstvenih stanja.

Više od rekreacije

Boravak na svježem zraku, druženje s konjima i učenje o njihovim potrebama čine ovu terapiju jedinstvenom. Osim motoričkih sposobnosti, terapijsko jahanje jača emocionalnu stabilnost i razvija društvene vještine.

"Prije nego što sjednemo na konja, važno je blago zagrijati mišiće. Iako se čini da sjedimo, svaki mišić je zapravo aktivan. Opušteno tijelo pomaže i jahaču i konju da se međusobno usklade," objašnjava Oruč.

Iz kluba poručuju da konji imaju izuzetno razvijen osjećaj za ljudske emocije, pa je važno graditi odnos pun povjerenja. Zato se za početnike preporučuje jahanje uz vodiča, kako bi se stvorila sigurna i opuštena atmosfera za obje strane.

Terapijsko jahanje nije samo metoda liječenja – to je prilika za osnaživanje, povezivanje s prirodom i otkrivanje vlastitih potencijala.

(Žene.ba)