Mediteranski klasik na tvom balkonu: Aromatična biljka koja tjera komarce i stres

Ruzmarin je jedna od najzahvalnijih začinskih biljaka koju možete uzgajati tokom proljeća i ljeta – bilo da imate baštu, balkon ili samo sunčani prozorski prag.
Ova aromatična biljka potiče s Mediterana, pa prirodno voli toplinu, sunce i suho tlo.
Ne traži mnogo pažnje – zapravo, manje je više kada je u pitanju zalijevanje. Ruzmarin ne voli da mu je zemlja stalno vlažna, pa ga je najbolje saditi u propusnu zemlju s dodatkom pijeska, a zalijevati tek kada se površina osuši.
Osim što izgleda lijepo, ruzmarin je savršeni dodatak jelima s mesom, krompirom i povrćem, a često se koristi i kao prirodni osvježivač prostora jer daje svjež, zemljani miris.
Idealno vrijeme za sadnju ruzmarina je proljeće, čim prođu mrazevi. Možete ga posaditi iz sjemena, ali ako želite brži rezultat – sadnice iz rasadnika su praktičnije. Ruzmarin voli sunčana mjesta i dobro drenirano tlo, pa ako ga sadite u tegli, obavezno stavite drenažni sloj (npr. kamenčiće ili glinene kuglice) na dno.
Zemlja treba biti lagana, pjeskovita i suha, a biljku zalijevajte umjereno. Višak vlage može oštetiti korijen i dovesti do truljenja. U sezoni visokih temperatura, zalijevanje jednom do dva puta sedmično je sasvim dovoljno – idealna biljka za sve one koji „zaborave zaliti“.
U kulinarstvu, koristi se za aromatiziranje mesa, ribe, pečenog krompira i maslinovog ulja.
Njegovo eterično ulje koristi se u aromaterapiji, jer poboljšava koncentraciju i podiže energiju.
Djeluje antibakterijski i protuupalno, pa se koristi i u prirodnim pripravcima za njegu kože i vlasišta.
Kada ga trljate među prstima, ostavlja intenzivan, svjež miris koji odvraća insekte poput komaraca.
Savjet za oblikovanje: Povremeno prikraćujte vrhove grančica kako bi biljka bila gušća i bolje se granala. Odrezane grančice možete osušiti i koristiti tokom zime.
Bonus savjet: U ljetnim večerima, ruzmarin može pomoći i u odbijanju komaraca, pogotovo ako ga stavite blizu sjedeće garniture na terasi.