briga o sebi

Tri savjeta kako prestati ugađati drugima

Autor: Žene.ba
FOTO: Ilustracija
Ugađanje drugima iscrpljuje i stvara zamjerke, ali svjesnost o toj navici je prvi korak ka promjeni. Naučite kako prestati ugađati ljudima

Za mnoge od nas ugađanje drugima postalo je automatski način ponašanja. Zbog kombinacije rodnih stereotipa i društvenih pritisaka, stavljanje tuđih potreba ispred vlastitih dolazi prirodno, poput disanja ili ispijanja čaja.

Međutim, prekomjerno ugađanje drugima rijetko donosi željeni rezultat. Bilo da pokušavate impresionirati na poslu, biti „dobri“ ili nekoga natjerati da vas više voli, često završavate iscrpljeni i puni zamjerki.

Kako prestati ugađati drugima: Rijetko donosi željene rezultate

Dobra vijest je da je prepoznavanje vlastite sklonosti ugađanju prvi korak ka promjeni. Natalie Lue, stručnjakinja za odnose i granice, naziva to prvim korakom ka tome da postanete „oporavljajući ugađač“. Iako će sklonost prema ugađanju uvijek postojati, svjesnost o tome omogućava vam korištenje tehnika za mijenjanje loših navika.

Na svom predavanju na Google Work Life sceni na Stylist Live događaju, Lue – autorica knjige The Joy Of Saying No i voditeljica podcasta The Baggage Reclaim Sessions – podijelila je tri korisna savjeta za one koji žele prekinuti s navikom ugađanja drugima.

1. Brinite o sebi

Razvijanje zdravih granica zahtijeva vrijeme i trud, pa je najbolje početi s osnovama. Kao ugađač drugima, vjerovatno zanemarujete vlastite potrebe.

„Podignite ruku ako ste se ikad nakon duge radne smjene sjetili da hitno trebate u toalet ili ste preskočili ručak bez da ste to primijetili,“ rekla je Lue. „Možda to smatramo znakom dobrog radnika, roditelja ili prijatelja, ali to su zapravo znakovi zanemarivanja sebe.“

Savjetuje: počnite s malim koracima poput odlaska u toalet kad trebate i redovnog uzimanja obroka – bez osjećaja krivice. To će vas naviknuti da bolje slušate vlastite potrebe.

2. Pratite svoje „da“

Kao ugađač, vjerovatno često govorite „da“, što može postati iscrpljujuće. Lue preporučuje vođenje evidencije svojih odgovora.

„Mnogi misle da su ugađači, ali nisu sigurni kako se to ispoljava,“ objasnila je. „Ne možete promijeniti ono što ne prepoznajete. Pratite sedmicu dana kako trošite svoje ‘da’, ‘ne’ i ‘možda’. Tipičan ugađač ima puno ‘da’ i malo ‘ne’.“

Obratite pažnju na situacije ili osobe koje izazivaju osjećaj krivice, tjeskobe ili preopterećenja. Odatle možete početi smanjivati broj svojih ‘da’ i pratiti kako se osjećate.

3. Prepoznajte svoje misli o ugađanju

Ugađanje nije samo ponašanje već i način razmišljanja. Kad počnete prepoznavati te misli, lakše ćete upravljati svojim reakcijama.

„Primjer: neko od vas nešto traži, a vi kažete ‘da’, ali u sebi mislite: ‘Kako se usuđuje!’ ili ‘Ne želim ovo raditi’,“ objašnjava Lue. „Možda pomislite: ‘Moram ovo uraditi da bi me ljudi voljeli.’ Te misli su tragovi da vaše ugađanje izlazi na površinu.“

Kad postanete svjesni ovih misli, lakše ćete ih koristiti kao polaznu tačku za promjenu svojih navika.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba