Prolazna faza

Zašto se djeca vremenom distanciraju od roditelja? Ovo bi mogli biti razlozi

Autor: Žene.ba
Foto: Ilustracija
Većina roditelja nastoji održati blizak i pozitivan odnos sa svojom djecom. Međutim, može biti zabrinjavajuće i zbunjujuće kada dijete počne pokazivati distancirano ponašanje. Razumijevanje mogućih uzroka tog ponašanja može vam pomoći u rješavanju problema i jačanju odnosa s vašim djetetom.

1. Razvojne faze

Djeca prolaze kroz različite razvojne faze koje mogu uticati na njihovo ponašanje. Kako rastu, prirodno teže većoj neovisnosti, što može izgledati kao distanciranje od roditelja. Ovaj proces je dio odrastanja i ne mora nužno odražavati problematičan odnos. Pokažite poštovanje prema njihovoj potrebi za prostorom, ali budite dostupni za podršku i vodstvo.

2. Emocionalna uznemirenost

Stres izazvan porodičnim problemima, prijateljstvima ili školom može uzrokovati emocionalnu uznemirenost i povlačenje. Djeca možda ne znaju kako izraziti svoje osjećaje, što može rezultirati distanciranim ponašanjem. Stvaranje sigurnog i otvorenog okruženja za razgovor može pomoći vašem djetetu da izrazi svoje osjećaje bez straha od osuđivanja.

3. Akademski pritisak

Stres povezan s akademskim obvezama poput domaće zadaće, ispita ili socijalne konkurencije može učiniti da se djeca osjećaju preopterećeno i povući se. Roditelji trebaju promicati ravnotežu između školskih obveza i slobodnog vremena te pružiti podršku kad je potrebno.

4. Društveni izazovi

Problemi s prijateljima ili društvenim dinamikama u školi mogu značajno uticati na djetetovo ponašanje i raspoloženje. Zlostavljanje ili socijalna anksioznost mogu dovesti do povlačenja i izolacije. Redovno razgovarajte s djetetom o njihovom društvenom životu i budite pažljivi na znakove zlostavljanja ili drugih društvenih problema.

5. Tehnologija i vrijeme ispred ekrana

Prekomjerno korištenje društvenih medija može stvoriti virtualnu barijeru između vas i vašeg djeteta. Možda će više uživati u online aktivnostima nego u interakciji s porodicom. Postavite zdrave granice za vrijeme provedeno pred ekranom i potaknite aktivnosti koje uključuju interakciju.

6. Problemi sa zdravljem

Zdravstveni problemi, bilo manji ili ozbiljniji, mogu uticati na djetetovu energiju i raspoloženje, što može rezultirati distanciranjem. Redovni doktorski pregledi i pažljivo praćenje znakova bolesti ili umora mogu vam pomoći da prepoznate i riješite ove probleme.

7. Promjene kod kuće

Porodične promjene poput dolaska novog brata ili sestre, razvoda ili preseljenja mogu poremetiti djetetov osjećaj stabilnosti i uzrokovati povlačenje. Uključite svoje dijete u razgovore o promjenama i osigurajte da se osjeća sigurno i uključenim.

8. Nedostatak kvalitetnog vremena

Zauzeti rasporedi mogu rezultirati manje kvalitetnim vremenom koje roditelji provode s djecom, što može dovesti do osjećaja zanemarenosti. Prioritetizirajte kvalitetno vrijeme provedeno s djetetom, angažujući se u aktivnostima koje oboje volite i iskazujte istinski interes za njihov život.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba