sarajevo

U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH predavanje o Karima Zaimoviću

Autor: Žene.ba
U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH predavanje o Karima Zaimoviću
FOTO: Muzej književnosti BiH

Doktorant na Univerzitetu “G. D’Annunzio” u Italiji Enrica Davanza održao je u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine predavanje “Rat svjetova u čaršiji: radiofonska stvarnost u pričama Karima Zaimovića”.

Predavanje je moderirala Elvedina Kahrić, studentica na odsjeku za komparativnu književnost, a prisustvovale su, između ostalog majka i sestra Karima Zaimovića, Ašida i Lajla Zaimović, saopšteno je iz Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Davanzo je analizirao jedinstven narativni stil Karima Zaimovića, istaknivši da on u svojim tekstovima spaja narativnu maštu i dokumentarnu stvarnost, stvarajući “radiofonsku” stvarnost koja je imala duboko emotivno i kulturno značenje za njegove sugrađane.

Predavač je objasnio kako su Zaimovićeve priče koristile tehniku direktnog prijenosa, sličnu onoj koju je Orson Welles primijenio u svojoj radio-adaptaciji Rata svjetova, stvarajući iluziju realizma i vjerodostojnosti.

Analizirajući “radiofonske” elemente u Zaimovićevim pričama, Davanzo je ukazao na transmedijalne aspekte njegovog pripovijedanja, istovremeno istražujući kulturno naslijeđe Radio Zida i njegovog osnivača Zdravka Grebe.

– Drago mi je da mogu potvrditi da se još čuje Karimov glas i širi se njegovo književno naslijeđa. Takvi primjeri su pozorišna adaptacija ‘Tajne džema od malina’ Selme Spahić za SARTR 2016., strip-adaptacije na engleskom jeziku Karimovih priča od strane Aleksandra Brezara i Enisa Čišića, izdavanje dopunjenog izdanja zbirke ‘Tajna džema od malina’ koju je izdao Buybook 2021… Među tim je i izuzetno važan projekt Formiranja i digitalizacije zbirke ‘Karim Zaimović’ u  Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH. Zahvaljujući tom projektu ja sam imao priliku da iz prve ruke vidim knjige koje je Karim Zaimović čitao, naprimjer one o mitovima i vampirima. Tako sam mogao iz prve ruke saznati šta je utjecalo na njegovo pisanje. Zato je ovo što radi Muzej veoma dragocjeno – kazao je Davanza.