Zdravlje vašeg metabolizma nevjerovatno je važno. On je odgovoran za pretvaranje hrane i pića u energiju, odnosno za hemijske procese kojima reguliše brzinu sagorijevanja kalorija te kontroliše našu tjelesnu težinu.
Ali, ako se ovaj naš unutrašnji motor uspori, može uzrokovati probleme s težinom, niovoom energije i cjelokupnim zdravljem organizma.
U nastavku pročitajte koje su to najčešće nezdrave prehrambene navike kojima narušavamo zdravlje našeg metabolizma.
1. Pretjerano konzumiranje rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera
Namirnice poput bijelog hljeba, slatkih žitarica i šećera mogu uzrokovati nagle skokove i padove nivoa šećera u krvi, što dovodi do gladi i prejedanja te usporava naš metabolizam.
2. Neunošenje dovoljno zdravih masti
Zdrave masnoće, poput onih koje se nalaze u avokadu, orašastim plodovima i maslinovom ulju, neophodne su za apsorpciju vitamina topivih u mastima (A, D, E i K) i proizvodnju važnih hormona, poput inzulina i hormona štitnjače. Bez dovoljno zdravih masnoća u obroku, vaše tijelo može imati problema s održavanjem hormonalne ravnoteže i pravilne apsorpcije hranjivih tvari, što potencijalno može dovesti do metaboličkih nepravilnosti i energetske neravnoteže.
3. Brze dijete
Brze dijete jako su privlačne i svuda lako dostupne, ali one nikad, ali baš nikad, nisu zdrave. I mogu itekako usporiti vaš metabolizam. Vaše tijelo prilagođava se smanjenom unosu kalorija štedeći energiju, a ta prilagodba često rezultira gubitkom mišića, što otežava održavanje zdrave tjelesne težine nakon što se nastavi s normalnom prehranom.
4. Prehrana siromašna vitaminima i mineralima
Prehrana uglavnom prerađenom hranom i nedovoljna količina voća i povrća mogu dovesti do toga da ne dobijete odgovarajuće nivoe važnih vitamina i minerala, što itekako može negativno utjecati na vaš metabolizam, ali i cjelokupno zdravlje.
5. Preskakanje obroka nakon treninga
To će definitivno dovesti do kasnijeg prejedanja, i to najvjerovatnije ugljikohidratima.
6. Pretjerani unos alkohola
Pretjerani unos alkohola može usporiti metabolizam, jer vaše tijelo daje prioritet preradi alkohola, umjesto sagorijevanju masti i kalorija. Također, alkohol može dovesti do povećanog apetita i potrebe za brzom hranom.
7. Premali unos proteina
Svaki vaš obrok trebao bi sadržavati od 20 do 25 grama proteina, pogotovo doručak.
8. Preskakanje doručka
Vaš metabolizam nalik je vatri - da bi gorjela, morate je zapaliti. Ako preskočite taj korak, vaš se metabolizam mogao uspavati. Ujutro bi najbolje bilo jesti hranu poput jaja s povrćem, zobenih pahuljica s maslacem od kikirikija, grčkog jogurta s bobičastim voćem, tortilje od cjelovitih žitarica s jajima, sirom, nemasnim proteinima i prilogom od voća.
9. Prevelik unos kalorija noću
Naša tijela vole jesti tokom dana, kada smo aktivniji, i treba nam odgovarajuće gorivo. Dok spavamo, odmara se i naš metabolički sistem te nema nikakve potrebe da ga šokiramo nepotrebnim prejedanjem.
10. Konzumacija previše visoko prerađene hrane
Visoko prerađena hrana, poput grickalica i slatkiša, obično se brzo probavlja i nedostaje joj vlakana, što znači da za njezinu preradu ne zahtijeva puno energije.
11. Nedovoljan unos kalorija
Smanjenje kalorija ponekad može biti učinkovit način za postizanje ciljeva mršavljenja, ali ako tokom dana ne unesete dovoljno kalorija koliko je vašem tijelu potrebno, to može usporiti vaš metabolizam. Da biste sagorjeli kalorije, morate ih i unositi.
12. Nedovoljan unos vlakana
Dva su glavna benefita unosa vlakana: pomažu našoj probavi i održavanju sitosti.
Žene.ba