Danas je 11.11.: Važan datum u numerologiji, državni praznik, ali i dan "samaca"
Dan 11. novembar ima iznimnu numerološku važnost te se vjeruje da je dan sreće i novih početaka. Šta se još danas obilježava pročitajte u nastavku.
Magičan datum u numerologiji
Naime, zahvaljujući moćnoj numerologiji 11. 11. današnji se dan smatra jednim od najsretnijih dana u godini.
Mnogi smatraju da danas imamo mogućnost duhovnog buđenja i razumijevanja svrhe. Ovaj datum ima brojčani kod 1111, koji je broj moći u astrologiji. Također, ovo je izuzetno snažan dan za otvaranje srca i jačanje energije srčane čakre
Budući da je 11 broj ''novih početaka'', pretpostavlja se da kad god vidite 11, 111 ili 1111 na satu, to predstavlja priliku za filozofsku manifestaciju. Vjeruje se da svemir stvara iznimno moćan trenutak u kojem će se vaše namjere očitovati u velikoj brzini i učinkovitosti kakvu dosad niste doživjeli.
Tradicija u Njemačkoj koja počinje 11.11. u 11.11 sati
"Alaaf i Helau! Budale su na slobodi!" To se izgovara svake godine 11. novembra tačno u 11:11 sati. Tradicija karnevalske sezone u Njemačkoj uvijek počinje 11. novembra.
Karnevalska sesija zvanično će se otvoriti u mnogim područjima Njemačke 11. novembra, u 11:11 sati.
Kad 11. novembra iznenada krene luda povorka, neki bi mogli biti pomalo zbunjeni jer se popularni karneval zapravo održava u februaru prije korizme do Uskrsa.
Nije jasno zašto se u Njemačkoj 11. novembra smatra početkom karnevala. Postoje razni mitovi, teorije i moguća objašnjenja o značaju 11. novembra.
Srednji vijek
U srednjem vijeku broj jedanaest smatran je đavoljim brojem, simbolizujući prekomjernost i grijeh. Broj jedanaest takođe označava šale i gluposti.
Već u srednjem vijeku broj 11 je bio budalasti broj, što je u suprotnosti s opšteprihvaćenom normom.
Državni praznik
Širom svijeta 11. novembra obilježava se dan kapitulacije Njemačke u Prvom svjetskom ratu, 1918. godine, koji je poznatiji kao Dan primirja. Ovaj dan se proslavlja širom svijeta kao sjećanje na kraj krvavog i mukotrpnog rata i u Srbiji od 2012. godine ima status državnog praznika.
Dan primirja se obilježava u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica, poput Francuske, gde je nacionalni praznik, ali i Velike Britanije, Italije, Rusije, SAD...
U Velikoj Britaniji, Kanadi, Australiji i Francuskoj, 11. novembar je dan sjećanja na veterane iz Prvog, ali i Drugog sjvetskog rata.
U Britaniji i zemljama Komonvelta običaj je da se u 11 sati žrtvama oda počast minutom ćutanja u vrijeme kad je primirje 1918. stupilo na snagu. Praznik se naziva Dan sjećanja ili Dan primirja, a u Velikoj Britaniji se obilježava od prve godišnjice, 11. novembra 1919.
Dan "samaca"
Singles’ Day obilježava se 11. novembra te je započeo kao neformalni “dan samaca” u Kini na Univerzitetu Nanjing 1993. godine. Nastao je s ciljem smanjenja stresa u zemlji po pitanju društvenih pitanja, a najviše oko braka, budući da je za muškarce to vrlo važan korak.
Četvorica studenta su te godine, kako bi razbila monotoniju samačkoga studentskog života, odlučila da će 11. 11. izlaskom proslaviti to što su samci. Inicijativa se brzo proširila među ostalim studentima, a s vremenom i među ostatkom kineskog društva. Nisu ni slutili da će današnji dan međunarodnu popularnost steći preko interneta te da će danas milioni samaca slaviti svoj dan.
U ovoj azijskoj zemlji se vjeruje da više od 20 miliona ljudi živi u "samačkim životom", što može biti i rezultat nataliteta i velike kontrole koja se vrši nad njim, kao jednoj od najnaseljenijih zemalja.
(Žene.ba)