Dizajnerica Sunita uspijeva zauvijek sačuvati cvijeće u originalnom nakitu Flora
Sunita Dizdar-Hodžić (36), iako psihologinja po struci, još prije desetak godina bila je fascinirana mogućnošću da predivno cvijeće zauvijek sačuva u nakitu. Ta emocija vodila ju je kada je ne tako davno pokrenula vlastiti biznis pod nazivom Flora Handmade.
Danas Flora u ponudi ima nevjerovatne komade unikatnog nakita nastalog u Sunitinoj radionici u Sarajevu, a dizajn i izradu nakita ova vrijedna žena radi sama.
Foto: D. Ć./Klix.ba
"Izradom nakita bavim se veoma dugo, a ono što sada vidite kao Flora Handmade nakit rezultat je dugogodišnjeg eksperimentiranja i testiranja različitih varijanti dvokomponentne smole koja je izuzetno zahtjevna za rad, različitih vrsta cvijeća, načina izrade i konačne obrade", izjavila je Sunita u razgovoru za Klix.ba.
Ručni rad sve više se cijeni
Njen nakit za kratko vrijeme postao je veoma popularan, što dokazuje da se predan rad i trud ipak prepoznaju.
Foto: D. Ć./Klix.ba
"Nažalost, generalno u BiH ručni radovi nisu cijenjeni kao van granica naše države. Često se na njih gleda kao na nešto što je neko uradio onako usputno jer nije imao šta drugo raditi, bez da se dublje razmisli koliko se truda, vremena, rada, ljubavi, odricanja uloži u jedan ručno rađeni predmet. Ipak, mislim da se posljednjih godina i u tom smislu situacija popravlja i da je sve više onih koji cijene i koji žele imati i drugima pokloniti originalne handmade proizvode. Pa tako sada imate platformu poput Orea Bazaara putem koje možete doći do handmade proizvoda, a čiji tim jako puno radi upravo na podizanju svijesti javnosti o vrijednosti ručno rađenih proizvoda, kao i na tome koliko je važno za sve kreativce da im se pruži adekvatna podrška u plasiranju njihovih proizvoda. Dakle pomaka ima, možda ide polako, ali važno je da ide", optimistična je Sunita.
Vlasnice njenog nakita su samouvjerene žene koje znaju šta hoće i žele biti primijećene po nečemu drugačijem.
Foto: D. Ć./Klix.ba
"Važno im je mišljenje okoline, ali im ono definitivno nije smjernica u životu, ne ograničava ih, one imaju svoj stav. To su one žene koje su uvijek pozitivne, optimistične i koje na životne izazove odgovaraju tako što traže rješenje, a ne da ističu negativnu stranu neke situacije. Snažne, sigurne, ali i emotivne", kaže naša sagovornica o ženama koje šalju svoju poruku ispričanu jezikom cvijeća. Posebno je raduje što nakit Flora kupuju i muškarci za poklon dragim i važnim ženama u svom životu.
Kreativni nered koji vlada u njenoj radionici sastoji se od stvari koje je inspirišu dok stvara nove kolekcije.
"Ne trebam ni napominjati da kompletna radionica u toj fazi bude ispunjena kutijama cvijeća, osmišljavaju se najbolje kombinacije...", priča nam Sunita koja kaže da u ovom poslu nema radnog vremena. "Svi koji imaju vlastiti biznis znaju o čemu pričam. Mnogo je obaveza, pogotovo kada ste startup i kada većinu posla radite sami. Isto tako svi oni koji rade ono što vole znaju o čemu pričam jer kada živite svoj san, kada radite ono što vas ispunjava, onda nemate radnog vremena i većina vaših aktivnosti je prožeta onim čime se bavite: zapažate, planirate, educirate se, istražujete, komentirate sa najbližima...".
Foto: D. Ć./Klix.ba
Uzgoj i priprema cvijeća kao zahtjevan dio posla
Proces izrade ovakvog nakita nije nimalo jednostavan, posebno ako uzmete u obzir sakupljanje, odnosno uzgoj cvijeća, njegovo sušenje, testiranje i pripremanje za upotrebu. S obzirom da je svaki njen model drugačiji, tako i iziskuje drugačiji pristup i vrijeme izrade.
"Generalno, najviše vremena je potrebno za pripremanja cvijeća i dizajniranje. Kada je to završeno, ostatak izrade traje otprilike 5-7 dana, opet u zavisnosti od modela", otkriva nam dizajnerica koja je, nakon što je prije desetak godina na poklon dobila privjesak sa prirodnim cvijećem dugo istraživala dvokomponentnu smolu, iščitavala literaturu, pregledala tutorijale, online edukacije i eksperimentisala u praksi.
"Najveći problem od svega je bio nabaviti materijal, s obzirom da u Bosni i Hercegovini tada, a i sada skoro da i ne možete doći do kvalitetnog materijala koji će dati savršene proizvode", istakla je. Nakon godina istraživanja pronašla je proizvođače i kanale nabavke.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Cvijeće koje uspijeva sačuvati u nakitu dolazi iz cijele BiH i drugih država. Svaki izlet u prirodu ili putovanje van BiH prilika joj je da svoju radionicu obogati novim primjercima.
"Ipak, najveći dio dolazi iz duvanjske regije, sa duvanjskih livada, iz duvanjskih šuma... Porijeklom sam iz Tomislavgrada (nekadašnjeg Duvna), gdje žive moji roditelji koji puno vremena provode u prirodi. Pored toga, uživaju u uzgajanju cvijeća u bašti oko kuće koje su nekada uzgajali za svoju dušu, a sada to rade namjenski za Flora nakit, tako da najviše cvjetova dobijam upravo od njih. To cvijeće je osušeno, presovano i spremno da se sačuva u nakitu", kazala je Sunita.
Flora nakit putovao je sve do Australije, a često ga kupuju ljubitelji nakita iz naše zemlje i kao poklon šalju i nose u inostranstvo kao trag naše države.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Kako ostati motiviran
Govoreći o hrabrosti da pokrene vlastiti biznis u našoj zemlji, priznaje da nije lako odvažiti se i ostati motiviran. Ipak, vjeruje da se svaki trud isplati i kada u nešto uložite mnogo ljubavi, da postoje ljudi koji će to prepoznati.
Foto: D. Ć./Klix.ba
"Svaki i najmanji uspjeh treba biti motivacija da se ide dalje, a svaki neuspjeh posmatrati kao iskustvo koje vas je naučilo važnu životnu lekciju, zbog kojega nećete odustati, već ga više nećete ponoviti", poručuje ova mlada poslovna žena.
I njoj je podrška okoline bila od velike koristi te svima savjetuje da se okruže pozitivnim ljudima koji svakodnevno tragaju za prilikama i ulažu sav svoj trud i ljubav u ono što vjeruju.
Foto: D. Ć./Klix.ba
"U takvom krugu prijatelja svi ste jedni drugima podrška, a i na najzahtjevnije situacije se gleda kao na izazove sa kojima se uhvatite u koštac i ne prepuštate se negativizmu. Mislim da je u ovom našem društvu, u ovoj našoj državi ovakvoj kakva jeste, ključ uspjeha upravo u tome, okružiti se pozitivnim ljudima i ići naprijed. Nije lako, ali se može. Pri tome ne mislim da trebate oko sebe okupiti prijatelje koji će vas podržati u svemu samo da vam udovolje. Ne, mislim na prijatelje koji će objektivno sagledati vaše zamisli i ideje i dati vam svoje iskreno mišljenje. Također, važno je oko sebe okupiti profesionalce, osobe koje vole svoj posao i koje su u tome stručne", savjetuje Sunita.
Žene.ba / Klix.ba