Isprobajte 7 prirodnih načina da zagrijete zaleđena stopala i dlanove
Hladna stopala i dlanovi mogu biti problem prije svega zbog slabijeg snabdijevanja kiseonikom i krvlju, odnosno loše cirkulacije.
Međutim, ponekad osjećaj hladnoće može biti pokazatelj više zdravstvenih problema kao što su anemija, sindrom nemirnih nogu ili hroničnog umora, dijabetes, oštećenje nerava, hipotireoza i hipotermija.
Kada su hladna stopala nešto što vas neprekidno muči i ne možete da ih zagrijete ni ako imate adekvatnu zaštitu ili garderobu, trebalo bi posjetiti ljekara. Stručno lice će procijeniti šta bi od analiza trebalo uraditi kako bi se otkrilo osnovno zdravstveno stanje ili poremećaj, te koji je uzrok.
Evo efikasnih prirodnih načina za zagrijavanje stopala i dlanova, kojima možete pokušati da sanirate ovu ne tako rijetku pojavu.
Termofori
Korišćenje termofora ili boca sa toplom vodom je jedan je od najboljih načina za zagrijavanje hladnih stopala. To će zadržati dijelove oko stopala duže zagrijanim i pomoći da se popravi cirkulacija, da krv „prostruji“ i kroz ove dijelove tijela. Naredni savjet vam je sigurno već i poznat i logičan: preporučuje se nošenje toplih čarapa i cipela sa ulošcima jer to može odmah, ali i na duže zagrijati hladna stopala. To je najjednostavniji prirodni način da se spriječi gubitak toplote.
Vježbanje
Fizička aktivnost i sprovođenje različitih vježbi može igrati veoma važnu ulogu u zagrijavanju hladnih dlanova i stopala. Doći će do poboljšanog protoka krvi u stopalima čak i ako samo hodate umjerenom brzinom. Veoma je važno pronaći način da održimo svoje tijelo fizički aktivnim, jer to je i jedan od načina da se poboljša cirkulacija što će rezultirati toplijim stopalima i dlanovima.
Topla kupka
Potopite stopala u toplu vodu neposredno prije spavanja da biste ublažili napetost mišića i opustili ih, ali i pomogli cirkulaciji. Efekat se može pojačati korišćenjem gorke soli. Međutim, ovaj kućni lijek se ne preporučuje pacijentima koji pate od dijabetesa jer oštećenja sitnih nerava često utiču na to da nemaju adekvatan osjećaj za procjenu toplote. Previše vruća voda kod ovih osoba može izazvati slučajne opekotine i nova oštećenja.
Hrana bogata gvožđem
Nedostatak gvožđa je jedan od glavnih uzroka anemije, koja može dovesti do hladnih ruku i stopala. Zbog toga je važno konzumirati ishranu bogatu gvožđem. Protiv anemije se može boriti ishranom (urme, spanać, konjsko meso, soja, jabuke, suve kajsije, masline, sočivo, cvekla…). Za pravilnu apsorpciju gvožđa potrebna je folna kiselina, kao i kiseonik.
Masaža toplim uljem
Masaža je jedan od najboljih kućnih lijekova za liječenje opisanih problema. To je jednostavan prirodni terapeutski način da se vrati toplina u stopala ili dlanove. Savjetuje se korišćenje toplih eteričnih ulja za ovaj vid prirodne terapije. Nježno utrljavanje ulja u stopala i ruke može pomoći boljem protoku krvi, a samim tim i poboljšanju snabdijevanja kiseonikom.
Izbjegavanje pušenja
Duvan dovodi do oštećenja krvnih sudova u cijelom tijelu, pa i prstima na rukama i nogama. Duvan će neizbježno oštetiti krvne sudove što će otežati srcu da normalno pumpa krv kroz tijelo. Uticaj pušenja na hladnoću stopala je ogroman.
Hrana sa vitaminom B
Nedostatak vitamina B-12 može izazvati mnoge neurološke simptome, uključujući hladna stopala i ruke. Prirodni izvori vitamina B su meso i mliječni proizvodi, koji mogu da pomognu u održavanju normalnog nivoa crvenih krvnih zrnaca. Ove namirnice možete lako uključiti u svakodnevnu ishranu, što može pomoći i u riješavanju problema loše cirkulacije.