1. Osvijestite mehanizam uspoređivanja. Odmalena smo naučeni da se uspoređujemo, da nas ocjenjuju, da pišemo testove pa često nismo ni svjesni da se taj mehanizam pali automatski.
2. Zaustavite se! I nemojte se ljutiti jer ste se počeli uspoređivati, radujte se da si možete reći: “Stop!”
3. Pronađite razlog. Pitajte se zašto to radite. Nedostaju li vam potvrda, nježnost, uspjeh, zahvalnost, vrednovanje? Što ste iskreniji, lakše ćete pronaći zamjenu.
4. Radujte se s drugima. Brzo ćete uvidjeti da se lakše veseliti nego mrgoditi i da je dobro raspoloženje itekako zarazno.
5. Fokusirajte se na svoje jake strane. Umjesto da se zamarate manama, koncentrirajte se na svoje vrline te budite ponosni na svoje uspjehe i vrline.
6. Uspoređujte se samo sa sobom. Naravno da svi želimo napredovati u životu, ali nema smisla uspoređivati se s drugima, posebno slavnima jer ćete odmah postati nerealni i frustrirani.
7. Putovanje, ne hijerarhija! Ako zamislite svoj život kao putovanje, zašto ne biste izradili album, tj. knjigu uspjeha u koju ćete upisati sve stvari, osobine i situacije na koje ste silno ponosni. I zaboravite na ocjene u stilu dobar-loš.
8. Ne želite drugima zlo. Jeste li čuli za fenomen spontanih zaključaka? E, to vam je kada o nekome govorite loše, a vaš sugovornik zapamti samo to da ste vi osoba koja o nekome govori nešto loše.
9. Prihvatite nesavršenstvo. Željeti se poboljšati realističan je i hvale vrijedan cilj, ali sanjati o tome da postanete savršeni podjednako je zabrinjavajuće kao da želite proći ispod duge.