Ljevoruke žene imaju dobro čulo mirisa, mada neke od njih ne posjeduju olfaktorne sijalice u mozgu, pokazalo je istraživanje izraelskog Vajcmanovog instituta.
Ta biološka anomalija, tvrde naučnici, mogla bi da izmijeni sve što je do sada poznato o čulu mirisa.
Rezultati studije objavljeni u časopisu "Neuron" pokazuju da neki ljudi imaju uobičajeno čulo mirisa, iako im nije razvijen dio mozga koji se smatra ključnim za to.
Olfaktorna sijalica je mala vezikularna struktura, čija je glavna funkcija da uhvati i obradi informacije koje stižu iz receptora mirisa. Postoje dvije olfaktorne sijalice, po jedna u svakoj hemisferi mozga.
Njihov nedostatak izaziva potpuni gubitak čula mirisa.
Zanimljivo je da ovaj fenomen nedostataka olfaktornih sijalica uglavnom pogađa ljevoruke žene, a do sada nije otkriven kod muškaraca.
Nedavno su naučnici proučili 1.113 skeniranih primjeraka mozga, pronašavši slične primjere.
Jedna od mogućnosti za objašnjenje ovog fenomena jeste da žene iz studije posjeduju olfaktorne sijalice, ali su one vrlo male, pa ih neki moždani skeneri ne registruju.
Neki naučnici vjeruju da se mozak prilagođava, pa tako, ako se dijete rodi bez olfaktornih sijalica, drugi dio mozga može da preuzme odgovornost za čulo mirisa.
Tu je i treća teorija, prema kojoj sijalice, možda, ne učestvuju u tolikoj mjeri u prepoznavanju mirisa, već ga lociraju.
U prilog teorije o fleksibilnosti mozga naučnici navode primjer mlade Kineskinje, koja se rodila bez malog mozga, dijela ključnog za koordinaciju.
Ipak, iako teško govori i ima lošu koordinaciju pokreta, simptomi nisu ni približno toliko teški koliko na to ukazuju neke studije.
Žene.ba