utječu na kvalitet života

Ove stvari uzrokuju ekstremne promjene raspoloženja kod žena

Autor: Žene.ba
Ove stvari uzrokuju ekstremne promjene raspoloženja kod žena
FOTO: Ilustracija

Ekstremne promjene raspoloženja kod žena mogu biti rezultat kompleksne interakcije bioloških, psiholoških i društvenih faktora. Iako su promjene raspoloženja dio svakodnevnog života, kod nekih žena one mogu biti izraženije i češće, a stoga mogu utjecati i na kvalitetu života.

Žene su u velikoj mjeri podložne tome da mogu doživjeti velike i ekstremne promjene raspoloženja.

Zato, ako ste se ikad osjećali ljutito ili frustrirano u trenucima kada ste i mislili da ste sretni, možda ste samo doživjeli promjenu raspoloženja. Ove iznenadne i dramatične promjene emocija mogu se činiti kao da dolaze bez razloga.

Ali, kao i sve – dolaze s razlogom.

Što uzrokuje nagle promjene raspoloženja

Menstrualni ciklus i PMS (predmenstrualni sindrom)
Tokom menstrualnog ciklusa, razine estrogena i progesterona značajno variraju, što može uzrokovati simptome poput iritabilnosti, tuge i anksioznosti.

Kod nekih žena ovi simptomi mogu biti intenzivni, a to se naziva predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD). PMDD je ozbiljniji oblik PMS-a i uključuje ekstremne promjene raspoloženja, depresiju i tjeskobu, prenosi ljepotaizdravlje.hr

Stres
Stres i zabrinutost utječu na vaše tijelo i zdravlje na razne nezdrave načine. Jedno takvo područje može biti vaše raspoloženje. Frustracije, zabrinutost i stalno stanje stresa mogu dovesti do ozbiljnih promjena u raspoloženju, zajedno s drugim psihološkim problemima.

Žene često balansiraju između različitih uloga – majke, supruge, zaposlenice ili poduzetnice. Očekivanja društva i pritisci da zadovolje sve te uloge mogu uzrokovati emocionalno preopterećenje i promjene raspoloženja kod žena upravo zbog tih očekivanja.

Menopauza
U perimenopauzi i menopauzi, estrogen se drastično smanjuje, što može izazvati niz emocionalnih i fizičkih simptoma. Promjene raspoloženja, tjeskoba, razdražljivost i depresija često prate ovaj životni period, a upravo te hormonalne oscilacije u to vrijeme mogu povećati rizik od razvoja anksioznih poremećaja ili depresije.

Trudnoća i postporođajno razdoblje
Promjene u razini hormona tokom trudnoće mogu dovesti do promjena u emocijama i raspoloženju. Osim toga, trudnice često doživljavaju fizičke promjene i emocionalni stres koji dovodi upravo do tih naglih promjena raspoloženja.

Tu valja spomenuti i postporođajno razdoblje, koje za mnoge žene može biti poprilično teško te čak i dovesti do depresije.

Nedostatak sna
Kronični umor dovodi do niske otpornosti na stres, razdražljivosti i jednostavno do neraspoloženja. Pobrinite se za to da dovoljno spavate i da ste odmoreni kako biste mogli normalno funkcionirati u svim životnim ulogama koje imate.

Kako popraviti nagle promjene raspoloženja
Moguće je stabilizirati svoje raspoloženje i poboljšati svoje zdravlje, samo budite uporni u onome što si zadate.

Krećite se, boravite na svježem zraku  te prakticirajte meditaciju, vježbe disanja i jogu. Manji obroci, podijeljeni tokom dana, mogu vam pomoći stabilizirati razinu glukoze u krvi kako biste spriječili ove ekstremne promjene raspoloženja.

Kao što smo već naveli, pobrinite se za to da dovoljno spavate i da sami sebi pokušate smanjiti stres na minimalnu razinu.