Prvi udarac je znak za odlazak: Zašto žene ne smiju čekati drugo nasilje?

Nasilje u partnerskim odnosima nikada nije slučajan ili izoliran incident – ono je obrazac koji eskalira.
Stručnjaci upozoravaju da je prvi udarac ključni trenutak u kojem žena mora prepoznati ozbiljnost situacije i otići.
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da svaka treća žena tokom života doživi fizičko ili seksualno nasilje od strane partnera, a istraživanja pokazuju da se nasilnici rijetko mijenjaju bez ozbiljne stručne intervencije.
Zašto je prvi udarac prekretnica?
Psihologinja Lundy Bancroft, koja godinama proučava dinamiku nasilnih odnosa, ističe da fizičko nasilje nikada ne dolazi iznenada. Ono je posljedica dugotrajnog obrasca kontrole, manipulacije i emotivnog zlostavljanja. Prvi udarac nije gubitak kontrole – to je test granica. Ako žena ostane, nasilnik dobija potvrdu da može nastaviti.
Britansko Nacionalno društvo za zaštitu žena u svojim istraživanjima potvrđuje da većina nasilnika eskalira agresiju nakon prvog fizičkog napada.
Strah, ekonomska zavisnost, osjećaj krivice i nada da će se partner promijeniti najčešći su razlozi zbog kojih žene ostaju, ali statistika pokazuje da manje od jedan posto nasilnika trajno prestane s agresijom.
Odlazak je jedina prava opcija
Napuštanje nasilnog odnosa može djelovati zastrašujuće, ali ono je nužno. Stručnjaci savjetuju ženama da ne čekaju ponavljanje nasilja, već da potraže podršku – bilo kroz povjerljive razgovore s porodicom i prijateljima, bilo kroz specijalizirane organizacije koje pružaju pomoć i sigurno utočište.
Prijavljivanje nasilja i pravna zaštita u mnogim zemljama, pa i u Bosni i Hercegovini, omogućavaju hitne mjere zaštite.
Nasilje nikada nije izraz ljubavi. Bez obzira na okolnosti, žena koja odluči otići ne pokazuje slabost, već snagu.