Vježbanje podiže energiju i jača imunološki sistem, svakodnevno napominju stručnjaci. Studije pokazuju i da su osobe koje umjereno vježbaju tokom cijele godine manje sklone prehladama i virozama.
Ako ne želite i ove zime vježbati po stepenicama ili pokretnoj traci, ne morate, ali uz pravu odjeću i dobar plan i hladno vrijeme može biti povoljno i zabavno za vježbanje.
Savjetujte se s liječnikom
Stručnjaci tvrde da gotovo svi možemo sigurno vježbati po hladnoći, uključujući i osobe s astmom i srčanim problemima. Ipak, ukoliko imate kardivaskularnih problema, provjerite s liječnikom smijete li vježbati i pridržavajte se njegovih uputa.
Obucite se slojevito
Jedna od najčešćih grešaka koju ljudi koji aktivno vježbaju zimi rade jeste pretoplo oblačenje. Vježbanjem se zagrijavamo i znojimo, pa nam se često čini da je temperatura puno viša nego što zaista jest. U isto vrijeme, kada prestajemo s vježbanjem, tijelo se polako vraća na normalnu temperaturu i počinjemo osjećati hladnoću. Rješenje se krije u slojevitoj odjeći.
Zaštitite ruke i noge
Kada je vani hladno, krv se zadržava u središnjem dijelu tijela, a ruke i noge su izloženije hladnoći. Na vježbanje ponesite par tankih rukavica, a preko njih stavite par debljih. Također, važno je da ne zaboravite kapu ili traku za kosu.
Ne zaboravite UV zaštitu
I zimi možete izgoriti jednako kao i ljeti. Krema treba štititi i od UVA i od UVB zraka, a zaštitni faktor treba biti najmanje 15. Potrebna vam je i zaštitna UV krema za usne, a oči pokrijte sunčanim naočalama.
Pijte puno tečnosti
Vodu i sportska pića trebate piti prije, za vrijeme i nakon vježbanja, čak i ako niste žedni. Dehidracija napada i zimi jer se tijelo znoji neovisno o temperaturi.
Motivirajte se
Čak i kada je vani jako hladno, nema razloga da se prikujete za fotelju. Uz dovoljan oprez i malo volje vježbanje po hladnom vremenu može biti jednako ugodno i zabavno kao i ono ljeti.
Žene.ba