Čišćenje klime bez majstora: Uštedite novac i produžite vijek klima uređaja

Topli dani su pred nama, a temperature već najavljuju početak ljetnjih vrućina. U tom periodu, klima uređaji postaju naši najvažniji saveznici u borbi protiv vrućine.
Međutim, da bi uređaj radio efikasno i dugotrajno, njegovo redovno čišćenje i održavanje je ključno. Posebno je važno pravilno čišćenje filtera, jer upravo od njega zavisi kvalitet vazduha u prostoru, ali i potrošnja energije.
Zašto je važno čistiti filter klima uređaja?
Filter klima uređaja zadužen je za zadržavanje prašine, polena, dlaka, mikroorganizama i drugih čestica koje mogu štetno djelovati na zdravlje, ali i na sam rad uređaja. Ako se filter ne čisti redovno, dolazi do zagušenja protoka vazduha, što klima pokušava nadoknaditi pojačanim radom. Posljedica toga su veća potrošnja električne energije, slabiji efekat hlađenja, kao i veća vjerovatnoća kvarova.
Zagađeni filteri dodatno predstavljaju rizik za osobe koje pate od alergija, astme i drugih respiratornih tegoba. Takođe, mogu uzrokovati širenje neprijatnih mirisa i razvoj buđi unutar samog uređaja.
Kako očistiti filter klima uređaja – korak po korak
1. Isključite uređaj iz struje
Prije bilo kakvog čišćenja, obavezno isključite klima uređaj. Ovo je mjera predostrožnosti da biste izbjegli bilo kakav električni udar ili da se uređaj ne uključi dok radite na njemu.
2. Otvorite prednju masku i izvadite filter
Filter se najčešće nalazi odmah iza prednje maske uređaja. Pažljivo ga izvadite, vodeći računa da ga ne oštetite. Ako je filter jednokratni, pripremite novi za zamjenu. Ako je višekratni, slijedi njegovo čišćenje.
3. Usisajte filter
Koristite usisivač sa mekanim nastavkom (četkom) da uklonite sloj prašine i grube nečistoće. Ovo je dovoljno ukoliko filter nije ozbiljno zaprljan.
4. Operite filter
Ako je filter periv, isperite ga pod mlazom mlake vode. Za temeljitije čišćenje, potopite ga u lavor sa toplom vodom i blagim deterdžentom na 10 do 15 minuta. Laganim miješanjem vode ukloniće se nataložena prljavština.
5. Ostavite da se osuši
Nakon pranja, filter ostavite da se prirodno osuši u provjetrenom prostoru. Nemojte koristiti fen ili bilo kakvo dodatno grijanje, niti vraćati mokar filter u uređaj, jer to može dovesti do stvaranja buđi i neprijatnih mirisa.
6. Vratite filter na mjesto
Kada se filter u potpunosti osuši, pažljivo ga vratite u uređaj i zatvorite masku. Provjerite da sve naleže kako treba.
7. Uključite uređaj i provjerite rad
Nakon što ste završili s čišćenjem, uključite klima uređaj. Trebalo bi da odmah primijetite tiši rad, bolji protok vazduha i brže hlađenje prostora.
Koliko često treba čistiti filter?
Učestalost čišćenja filtera zavisi od intenziteta korišćenja i uslova u kojima živite.
Opšta preporuka je sljedeća:
Tokom ljetnjih i zimskih mjeseci, kada se klima uređaji najviše koriste, preporučuje se čišćenje filtera jednom mjesečno.
Ukoliko u domaćinstvu imate kućne ljubimce ili osobe sa alergijama, filter bi trebalo čistiti na svake dvije sedmice.
Ako živite u području sa mnogo prašine ili koristite klimu za grijanje i hlađenje tokom cijele godine, čišćenje bi trebalo biti još češće.
Kada je vrijeme za profesionalni servis?
Ako ni nakon čišćenja filtera klima ne radi efikasno, čujete neobične zvukove, osjetite neprijatan miris ili primijetite curenje vode, to su znakovi da je potreban stručni servis. Stručnjaci savjetuju da se klima uređaj servisira najmanje jednom godišnje, najbolje u proljeće, prije početka ljetnje sezone.
Redovno održavanje klima uređaja nije komplikovano niti skupo. Dovoljno je malo truda i pažnje da biste izbjegli veće kvarove, uštedjeli energiju i osigurali čist vazduh u svom domu. Pravilno očišćen filter je osnov za zdravu i ugodnu atmosferu tokom toplih ljetnjih dana.