Psihologinja ističe tri razloga zbog kojih adolescenti izbjegavaju razgovor sa roditeljima
Tokom adolescencije, mladi se trude razumjeti i oblikovati vlastiti identitet
U adolescenciji, važna zadaća je početak oblikovanja vlastitog identiteta. Zbog toga tinejdžeri često odbijaju prisnost roditelja kako bi im omogućili prostor za samoproučavanje i definisanje vlastitog identiteta. Ovo životno razdoblje zahtijeva strpljenje i otvorenu komunikaciju kako bi se očuvala veza između roditelja i tinejdžera, prenosi Index.
Tinejdžeri izražavaju strah od osuđivanja od strane roditelja
U tinejdžerskim godinama, pružanje podrške bez odmah ponuđenih rješenja posebno je ključno, ističe Kennedy u svom videu. Zbog toga, kada tinejdžeri dijele svoje misli s nama, važno je prvo ih saslušati prije nego što nudimo savjete.
Sram ih je
Psihologinja ističe: "Kada tinejdžer doživi osjećaj srama, često će odbaciti roditeljsku bliskost kako bi izbjegao suočavanje s vlastitim postupcima." Ona naglašava važnost ovog aspekta, posebno kada imamo emocionalno osjetljivu djecu koja podložna sramu mogu pretvoriti ranjivost u iznenadne emotivne reakcije.
"Ovo je ključno za zapamtiti: u tinejdžerskim godinama, vaši će adolescenti možda stvarati distancu, ali održavanje nastojanja za održavanjem veze s njima ostaje presudno", zaključuje psihologinja.