
Solarij može pružiti privremeni preplanuli izgled, ali samo minuta izlaganja UV zračenju može ozbiljno ugroziti zdravlje vaše kože.
Istraživanja pokazuju da čak i kratko izlaganje UV svjetlu može izazvati oštećenja kože koja povećavaju rizik od raka kože i ubrzavaju njeno starenje.
Studija koju je proveo Nacionalni institut za rak (NCI) u SAD-u 2021. godine pokazala je da samo 60 sekundi u solariju može izazvati oštećenja DNK u kožnim stanicama, što može dovesti do mutacija i preuranjenog starenja. UV zrake koje se emitiraju u solarijima mogu oštetiti gornje slojeve kože, smanjujući kolagen, elastin i druge esencijalne proteine koji održavaju kožu mladom i zdravom.
Nevidljiva početna faza
„Kratko izlaganje UV zračenju može ozbiljno oštetiti stanice kože, a dugoročno to vodi nastanku bora, sunčanih pjega, pa čak i melanoma. UV zračenje je glavni uzročnik raka kože, a šteta koju nanosi u solariju može biti duboko skrivena i nevidljiva u početnim fazama", objašnjava dr. Mark Levine, specijalista za dermatologiju i kožne bolesti iz New Yorka.
Stručnjaci također upozoravaju da solariji povećavaju rizik od melanoma, najopasnijeg oblika raka kože. Osobe koje su koristile solarij prije 35. godine života imaju čak 75% veću vjerovatnost za razvoj melanoma nego oni koji nisu izlagali svoju kožu umjetnim UV zračenjima.
S obzirom na ove rizike, dermatolozi savjetuju izbjegavanje solarija i preporučuju sigurnije alternative za postizanje zdrave boje kože, poput korištenja krema ili sunčanja s odgovarajućom zaštitom od UV zračenja.