Početak ramazana tradicionalno je označen pucnjem iz topa sa sarajevske Žute tabije. Večerašnjim zalaskom sunca nastupio je mjesec ramazan, mjesec posta, odricanja i darežljivosti, kada muslimani poste od zore do zalaska sunca. Prva teravija je klanjana, a sutra počinje prvi dan posta. Ove godine Ramazan traje 29 dana.
Post u Ramazanu, jedan od pet temelja islama, obavezan je za sve odrasle muslimane, s izuzetkom osoba koje su bolesne, trudne, doje, putuju ili su iz drugih opravdanih razloga izuzete od posta. Ovaj mjesec nosi poseban značaj jer je to vrijeme kada je počelo objavljivanje Kur'ana, koji predstavlja završnicu Božijeg poslanstva i potpunost vjere.
Ramazan je mjesec duhovnog očišćenja i samodiscipline, kada se vjernici suzdržavaju od hrane, pića, pušenja i intimnih odnosa od zore do zalaska sunca. Post nije samo fizičko suzdržavanje, već predstavlja priliku za duhovno uspinjanje i približavanje Allahu dž.š. To je vrijeme kada muslimani pojačavaju svoje molitve, dove i traže oprost za svoje grijehe, nastojeći se očistiti od prošlih pogrešaka i postići unutrašnji mir.
Jedan od važnih aspekata posta u Ramazanu je jačanje strpljenja i razvijanje kontrole nad željama i potrebama. Kroz svakodnevno suzdržavanje, vjernici uče biti zahvalni za ono što imaju i razvijaju empatiju prema onima koji žive u siromaštvu. Ramazan je i mjesec darivanja, u kojem vjernici izdvajanjem sredstva u vidu zekata i vitre pomažu siromašnima, čime jačaju međusobnu solidarnost i osjećaj zajedništva.
Zajednički obroci, iftari, simboliziraju jedinstvo i povezanost muslimana. To je vrijeme kada obitelj, prijatelji i zajednice dolaze zajedno, a okupljanje u džamijama također doprinosi duhovnoj snazi i međusobnoj podršci. Ramazan završava praznikom Eid al-Fitr, koji obilježava kraj mjeseca posta, donoseći radost i zahvalnost za uspješan duhovni i fizički post.
Jedna od najuzvišenijih noći u Ramazanu je 'Lejletu-l-Kadr', noć u kojoj je Kur'an objavljen. Ova noć pada u posljednjih deset noći ramazana, najčešće u neparnim noćima (21., 23., 25., 27. i 29. noć), a najviše se spominje 27. noći. Smatra se noći posebne Božije milosti, zbog čega se preporučuje pojačanje ibadeta, molitvi i dova u tim noćima, jer je vjerovanje da je sudbina ljudi za iduću godinu zapisana upravo te noći.
Osim duhovnih i socijalnih aspekata, post ima i fizičke koristi. Post doprinosi detoksikaciji organizma, poboljšanju probave, smanjenju tjelesne mase, a također obnavlja energiju. Tijelo koristi ovaj period kako bi obnovilo svoje unutarnje procese i ušlo u stanje veće ravnoteže.
Na kraju, post u Ramazanu nije samo fizički izazov, već duboko duhovno iskustvo koje pruža priliku za rast na mnogim nivoima – duhovnom, fizičkom i društvenom. Kroz ovaj mjesec, vjernici nastoje kroz svoju izdržljivost i posvećenost postići oprost i unutrašnji mir.