na jugu indije

Žene iz indijskog plemena spašavaju ugrožene drevne biljke

Autor: Žene.ba
Žene iz indijskog plemena spašavaju ugrožene drevne biljke
FOTO: Ilustracija

U plemenu na jugu Indije, grupa žena naporno radi na oživljavanju drevnih domaćih gomolja i njihovom vraćanju u svakodnevnu kulturu.

Lakshmi, koja živi u okrugu Wayanad u južnoj indijskoj državi Kerala, svakog dana provodi nekoliko sati iskopavajući velike, čudne i dlakave gomolje, starchy korijenje koje raste ispod zemlje. Neki teže čak 5 kg, a dugi su 1,4 metra, gotovo kao i ona. To je naporan posao, kaže 58-godišnja Lakshmi.

Lakshmi je članica grupe žena pod imenom Noorang, skraćeno od Nuru kilangu, popularnog lokalnog tipa gomolja. Članice grupe pripadaju jednoj od najstarijih autohtonih zajednica Kerale, Vetta Kuruman, nomadskom plemenu lovaca i sakupljača hrane. Njihova misija je spasiti drevne gomolje, poznate kao kilangu, koji su rasli na njihovoj zemlji stotinama godina.

Danas, gomolji više nisu svakodnevna hrana među plemenskim zajednicama Kerale zbog promjena u životnim navikama i prehrambenim preferencijama. Mladima, koji imaju lak pristup raznovrsnoj hrani, poput riže i pšenice, gomolji više nisu posebni. Osim toga, ekstremne vremenske nepogode uništavaju prinose. Iako su gomolji prilično otporni na toplinu, poplave i klizišta u Wayanadu uništavaju mnoge usjeve.

U međuvremenu, postoji i ekonomski pritisak jer je sve više zemljišta u Kerali preusmjereno na unosnije kulture poput gume. Zbog toga je, od 2005. do 2015. godine, došlo do oštrog opadanja površina posvećenih proizvodnji gomolja, piše BBC.

Za žene koje uzgajaju ove gomolje, to nije samo očuvanje starih običaja, već i jačanje ishrane, kaže V Shakeela, direktorica Centra za agrobiodiverzitet MS Swaminathan Research Foundation.

"To je rješenje za mnoge probleme, uključujući neuhranjenost i sigurnost hrane s obzirom na klimatske promjene", dodaje ona.

Grupa Noorang, koja je osnovana 2022. godine tokom pandemije, do sada je posadila i vratila zajednici 180 vrsta divljih gomolja. Uključuju 15 vrsta divljih jamova, tri vrste divljeg slona, osam vrsta Colocasia (poznatih i kao slonove uši), 16 vrsta kurkume, četiri vrste manioke, sedam vrsta slatkog krompira, te druge vrste poput đumbira i arrow roota.

Grupa suočava se s velikim izazovima: osim nedostatka sredstava, suočavaju se s divljim životinjama koje uništavaju njihove usjeve, te poplavama i sušama koje ozbiljno prijete kvalitetu gomolja. Ipak, žene ne odustaju. "

Znamo da je naš rad važan, to nas održava", kaže Shantha, članica grupe.