Nije iznenađenje

Ovakvo tuširanje vrućom vodom utječe na kožu i tijelo

Autor: Žene.ba
Ovakvo tuširanje vrućom vodom utječe na kožu i tijelo
FOTO: Freepik

Hladni tuš često spominjemo u kontekstu neke loše vijesti, ali prava loša vijest je koliko štete ti nanosi tuširanje u vrućoj vodi

Nakon napornog dana, osjećaj vrućeg tuša zvuči kao savršeno, zar ne? Topla voda opušta mišiće i otvara pore pa ga često povezujemo s nečim pozitivnim. No ispod površine ima puno više štete nego koristi, žena.net.hr.

Kako tuširanje vrućom vodom utječe na kožu?

Za početak, pogledaj svoju kožu. Ona je tvoj najveći organ i u sebi sadrži keratin i mnoge zdrave masti. Oni zajedno pomažu zadržati vlagu kože, elastičnost i općenito zdravlje. Vruća voda narušava ovu zaštitnu barijeru i čini ju ranjivijom na vanjske iritanse. To u prijevodu znači da će ti koža biti crvenija, podložnija iritacijama i oštećenjima. Također, bit će više isušena i dehidrirana.

Kako tuširanje vrućom vodom utječe na kosu?

Isto se može primijeniti i na masnoćama na vlasištu i kosi. Masno vlasište, koliko god se ne činilo tako, je zdravo vlasište. Masnoće na vlasištu ga čuvaju, hidratiziraju i čine vodootpornim. Dermatolog Dhaval Bhanusali to slikovito opisuje: "Zamislite upaljeno vlasište kao pokušaj uzgoja malih biljaka u lavi - gotovo nemoguće je imati sretnu, zdravu kosu." Osim što pranje kose u vrućoj vodi može iziritirati vlasište, ona i otežava ispiranje šampona i regeneratora iz kose. A nakupine i naslage šampona u kosi ne samo da je otežavaju i čine beživotnom, oni će i dodatno utjecati na kvalitetu i teksturu kose.

Prednosti tuširanja hladnom vodom

Iako nisu najugodniji, hladni tuševi imaju puno više benefita. Osim što hladna voda poboljšava cirkulaciju aktivacijom živaca, probudit će te bolje od prve jutarnje kave. Hladna voda je šok za organizam, ali pozitivan. Ova stimulacija rezultira povećanom proizvodnjom noradrenalina, hormona koji je odgovoran za budnost i fokus. Kao posljedica toga, nakon hladnog tuša osjećat ćeš se budnije i spremnije za suočavanje sa svakodnevnim zadacima.

Hladna voda također pomaže nakon vježbanja, jer smanjuje upale mišića. Hladna voda sužava krvne žile, što smanjuje protok krvi u upaljenom području i time ograničava oteklinu. Ovaj proces, poznat kao vazokonstrikcija, također može smanjiti taj neugodan osjećaj boli.

Na posljetku, pomaže i s kožom koja je iziritirana, crvena i svrbi. Mnogi dermatolozi preporučuju svakodnevno tuširanjem hladnom vodom za ljude s problematičnom kožom, posebno nakon izlaganja alergenima ili tijekom izbijanja ekcema. To je zbog toga što hladna voda može pomoći u zatvaranju pora na koži, što može smanjiti prodiranje iritansa i alergena koji mogu pogoršati svrbež kod već iritirane kože.