"Pažnja! Moda ubija!": Više od dvije decenije borbe protiv zagađenja tekstilne industrije
Nedavno je otvorena izložba "Pažnja! Moda ubija!" Adnana Hajrulahovića Haada u galeriji Preporod u Sarajevu.
HAAD se više od 20 godina bavi utjecajem tekstilne industrije na okoliš. Proteklih godina organizovao je predavanja i radionice za Iqos u Bosni i Hercegovini, te održao radionice u gradovima Tuzla, Banja Luka, Mostar i Sarajevo. Organizovao je predavanje za djelatnike DM drogerie markt u BiH o štetnosti tekstilne industrije.
Sudjelovao je kao predavač na temu zagađenja tekstilne industrije u BiH na konferenciji koju je organizovala Gospodarska komora BiH i USAID. U 2022. godini, zajedno sa CPCD-om i Veleposlanstvom Švedske, održao je radionice reciklaže u tekstilnim školama u Žepču, Banja Luci, Brčkom i organizovao reviju reciklirane mode za polaznike navedenih radionica u Sarajevu.
U sklopu godišnje izložbe Collegium Artisticuma 2024. predstavio je kabanicu izrađenu od otpada tekstilne industrije i otvorio koncept "Pažnja! Moda ubija!"
Prije više od dva desetljeća, Haadova prva modna kolekcija "Alma de la Terra" nastala je kao reciklirana kolekcija, kada je reciklirao vreće od kafe.
"Pažnja! Moda ubija!" je multimedijalni projekt koji uključuje modnu prezentaciju i djela pod istim nazivom, te izložbu o štetnom utjecaju mode i tekstilne industrije na okoliš. Osim toga, projekt uključuje interakcije koje posjetiteljima daju potpuni dojam o tome kako pojedinac utječe na onečišćenje tekstilom. Tema ovog projekta jedna je od najaktuelnijih današnjice, a suvremeni čovjek u svakom trenutku zagađuje okoliš, a da to ne shvata.
"Pažnja! Moda ubija!" je projekt koji ima za cilj podići svijest i probuditi javnost o modi kao tihom, ali progresivnom zagađivaču i ubici.
"Koncept projekta i izložbe nastao je tokom godina kontinuiranog rada i suradnje sa školama, organizacijama i institucijama kroz koje sam radio na zadanoj temi. 'Pažnja! Moda ubija!' je odgovor na svijet koji me okružuje i vrisak koji ima za cilj upozoriti i osvijestiti javnost o problemu čiji smo sudionici i čiji kotač vrtimo sve brže i brže, a da nismo ni svjesni da smo to mi, kao potrošači, pokretači kotača onečišćenja. Upravo mi, nesvjesnim djelovanjem i sebičnim motivima, svakodnevno zagađujemo okoliš kupnjom i potrošnjom mode, budućim generacijama ostavljamo zagađenu prirodu, sve više kancerogenih bolesti i na kraju sve više izravnih ili neizravnih žrtava modne i tekstilne industrije. I sve to s razlogom da se istaknemo i ostavimo dojam."
"Pitali su me da li je ovo moj napad na kolege ili struku. Mislim da je ovo kritika vlastitog rada. Snažni smo onda kada sebe kritikujemo, sagledamo i mijenjamo. Ovo je kritika na brzu modu koju kupujemo bez potrebe i uglavnom nesvjesno. Održivost je u kvaliteti. A da bi nešto bilo održivo, mora biti prvo legalno," izjavio je Adnan Hajrulahović Haad.
Partneri izložbe su Ministarstvo kulture Kantona Sarajevo i Bošnjačka zajednica kulture, Galerija Preporod.