stručnjaci

Pet savjeta za roditelje tinejdžera: Ovo morate znati ako ih želite razumjeti

Autor: Žene.ba
Pet savjeta za roditelje tinejdžera: Ovo morate znati ako ih želite razumjeti
Foto: Ilustracija

Mnogi stručnjaci, ali i brojni roditelji, složit će se da je pubertet jedan od najizazovnijih perioda u odgoju djece. Kada dijete zakorači u tinejdžerske godine, često se čini kao da odjednom govori potpuno drugačijim jezikom.

Psihologinja Elena Pogonina ističe da problemi u komunikaciji s tinejdžerima najčešće počinju između 11. i 13. godine, a traju do otprilike 15–16. Tinejdžerima, jednako kao i roditeljima, ovaj period nije nimalo lak – borba sa samopouzdanjem, izgledom i promjenama u tijelu često ih dovodi u unutarnji konflikt.

Evo njenih ključnih savjeta za bolje razumijevanje tinejdžera:

1. Prisjetite se vlastitih tinejdžerskih dana

Roditelji često zaborave da su i sami nekad bili u istoj koži. Ne ponašajte se kao da ste oduvijek bili mudri i odrasli – pokušajte se sjetiti svojih strahova, dilema i želja iz tog perioda.

2. Informirajte se

Postoji mnogo kvalitetne literature o razvoju i ponašanju tinejdžera. Čitanje knjiga koje obrađuju psihološke promjene u tom uzrastu može vam pomoći da bolje razumijete svoje dijete i prilagodite vlastiti pristup.

3. Potražite stručnu pomoć ako je potrebno

Ne ustručavajte se da se obratite psihologu. Kroz stručni razgovor možete dobiti bolji uvid u to što se događa s vašim djetetom – bez drame, straha ili osjećaja krivice.

4. Prilagodite stil roditeljstva

Ono što je funkcioniralo dok je vaše dijete bilo malo, možda više nije djelotvorno. Tinejdžeri zahtijevaju više prostora, razumijevanja i drugačiju vrstu autoriteta – više partnerstva, manje naredbi.

5. Ne gledajte dijete kao svoj produžetak

Vaše dijete je jedinstvena i neovisna osoba. Umjesto da mu namećete svoje snove i očekivanja, trudite se provoditi vrijeme zajedno, razgovarajte prijateljski i pokažite da vam je iskreno stalo da ga razumijete.

Roditeljstvo u tinejdžerskim godinama može biti izazovno, ali uz empatiju, otvorenost i malo truda – može postati i izuzetno vrijedno iskustvo.