PREMA STRUČNJACIMA

Tri najštetnije fraze koje roditelji mogu govoriti djeci

Autor: Žene.ba
Tri najštetnije fraze koje roditelji mogu govoriti djeci
FOTO: Ilustracija

Ako roditelji ponavljaju štetne obrasce ponašanja ili ne prepoznaju perspektivu svoje odrasle djece, mogu ih trajno udaljiti od sebe.

Odnosi između roditelja i njihove odrasle djece često su kompleksni te zahtijevaju aktivno emocionalno ulaganje s obje strane.

Ako roditelji ponavljaju štetne obrasce ponašanja ili ne prepoznaju perspektivu svoje odrasle djece, mogu ih trajno udaljiti od sebe. Prekid kontakta obično nije nagla odluka, već posljedica dugotrajnog nezadovoljstva, pokušaja pomirenja i osjećaja da je prekid nužan za samoočuvanje i neovisnost odraslog djeteta.

Prema stručnjacima i istraživanjima, ovo su najštetnije fraze koje roditelji govore djeci i koje ih mogu natjerati da prekinu kontakt s porodicom.

1. "Nikad nisam mislio/la da ćeš postati ovakav/ovakva."

Ova fraza šalje poruku da roditelji ne prihvataju svoju djecu takvima kakva jesu. Time se naglašava kako roditelji žele da njihova djeca odgovaraju unaprijed definisanim očekivanjima, umjesto da cijene njihovu autentičnost. Prema istraživanju iz 2015, odrasla djeca često prekidaju odnos zbog toksičnog ponašanja roditelja i osjećaja da nisu prihvaćena.

Istraživači su zaključili da je sposobnost razumijevanja i potvrđivanja perspektive drugih pozitivno povezana sa zadovoljstvom i podrškom unutar porodice. Kada roditelji ne uspiju sagledati stvari iz perspektive svoje odrasle djece, riskiraju udaljavanje. Bez svjesnog truda obje strane, pomirenje je znatno teže, piše YourTango, prenosi Index.

2. "Ti si tako nezahvalan/na."

Kada roditelji optužuju djecu za nezahvalnost, često koriste pruženu podršku kao alat emocionalne manipulacije. Ova fraza kod odrasle djece izaziva osjećaj pritiska i dugovanja što može dovesti do udaljavanja. Prema istraživanju sa Univerziteta Cambridge, otuđenje se definiše kao "prekid bliskog odnosa unutar porodice", često izazvan emocionalnim zlostavljanjem i sukobom vrijednosti.

Istraživanje je otkrilo da je za 80 odsto učesnika otuđenje donijelo osjećaj slobode i nezavisnosti. Ova emocionalna distanca često pomaže odrasloj djeci da se zaštite od daljnje manipulacije te izgrade zdrave granice u odnosima.

3. "Ja znam što je najbolje za tebe."

Ova fraza negira nezavisnost odrasle djece, stvarajući dojam da roditelji ne poštuju njihove odluke. Prema psihologinji Aline Zoldbrod, emocionalna udaljenost ključna je za razvoj vlastitih stavova i osobnosti odrasle djece.

"Odrasla djeca imaju sopstvene izbore karijere, partnere i stilove života", objašnjava Zoldbrod za YourTango, dodajući da nametanje roditeljskih uvjerenja može izazvati frustraciju i otuđenje.

"Kada roditelji prihvate način na koji njihova djeca rade stvari, ovakve povrede odnosa mogu se izliječiti. Poštivanje različitih perspektiva ključno je za očuvanje zdravih odnosa i izbjegavanje trajnog udaljavanja", zaključila je Zoldbrod.