Bilo da se radi o kompostu, humusu, glistenjaku, sve su to prirodni materijali zbog kojih debeli zaštitni sloj ima niz prednosti.
Malč je, jedna od omiljenih riječi u baštama iskusnih domaćina. Najjednostavnije rečeno, malčiranje je dodavanje trule biljne materije u vaše tlo da biste ga hranili i štitili. Međutim, kao i sa svime u bašti, mnogi vole da to komplikuju.
Zašto uopšte malčirati? Ima višestruke prednosti, prvenstveno hrani tlo, ali takođe suzbija korov, gradi odbranu vašeg tla od suše i poplava i štiti rast korijena biljaka.
Mnogi se pitaju da li malčiraju u pravo vreme, na pravim mestima, pravim malčom. Neki baštovani bi, razumno, odgovorili da je najbolje vreme za malčiranje kada razmislite o tome.
Poznato je malčiranje u jeku leta, gde gotovo da nema gole zemlje koju biste mogli da pokrijete, u nadi da će neki dobar hladan kompost nahraniti vaše cvetajuće biljke i pomoći da sprečite sušu tokom toplotnog talasa.
Ipak, veća je vjerovatnoća da ćete to uraditi sada. Ljudi često baštu "ostave zimi", odnosno prestanu da se bave njome. Ono što je savjet, jeste da se biljke "uguraju" pod debeli sloj dobro trulog organskog đubriva.
Neki kao malč koriste baštenski otpad, kutije, šljunak... Ako prvi put malčirate, možete da koristite dobro istrunulo baštensko đubrivo (posebno dobro za biljke kao što su ruže); baštenski kompost (odličan jer je tu kora drveta koja je posebno dobra za poboljšanje drenaže i zadržavanje vode).
Nanesite sloj malča debljine 5-10 cm. Predebeo sloj može da zadržava previše vlage i uzrokuje truljenje, dok pretanak sloj neće pružiti dovoljno zaštite. Malčirajte nakon prvih mrazeva, kada je zemljište već hladno, ali nije smrznuto. Ako malčirate prerano, možete da privučete glodare ili zarobite toplotu koja pogoduje rastu biljaka kada bi trebale da miruju.