Kaki ili japanska jabuka je voće koje svoje korijene vuče iz istočne Azije. Ovo voće u sebi sadrži jako mnogo tanina, zbog čega ima opor ukus, no taj okus se gubi kako plod sazrijeva, kad plod postaje mekan i jako sladak. Ljekovita svojstva koja se pripisuju kakiju rasprostiru se od poboljšanja zdravlja očiju, smanjenja znakova starenja, prevencije različitih oblika karcinoma, poboljšanja probave, jačanja imuniteta, snižavanja holesterola, ubrzavanja metabolizma, do jačanja kostiju, poboljšanja kognitivnih funkcija, snižavanja krvnog pritiska i utjecaja na zdravlje kože. Osim toga, smatra se da kaki ubrzava oporavak od bolesti, pomaže u gubljenju kilograma, smanjuje upalne procese i ubrzava cirkulaciju.
Salata od japanske jabuke i dimljene mozzarelle
Vrijeme pripreme 50 minuta
Sastojci:
2 zrele japanske (kaki) jabuke
2 kugle dimljene mozzarelle
100ml meda od borovih iglica
30g pinjola
kašika svježih listova tamjana
pakovanje rukole
100ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja
po ukusu soli
Priprema:
Ogulite japanske jabuke i narežite ih na polumjesece debljine oko 5mm. Zatim, dimljenu mozzarellu narežite na tanke krugove, a pinjole tostirajte u teflonskoj tavi bez dodatka masnoće,dok ne puste aromu i ne dobiju zlatnu boju,pazeći pritom da ne zagore. Na 4 tanjira ravnomjerno rasporedite rukolu, pa na nju na svaki tanjir naizmjenično rasporedite polumjesece od japanske jabuke i krugove dimljene mozzarelle. Pospite medom sa borovim iglicama, nasjeckanim tamjanom i tostiranim pinjolima. Sve prelijte s malo ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Za kraj, po ukusu začinite himalajskom solju i poslužite. Kratka napomena: ako niste u mogućnosti nabaviti japanske (kaki) jabuke,možete ih zamijeniti nektarinama ili mangom, ili med od borovih iglicama zamijeniti medom sa ukusom bijelih tartufa
Džem od japanske jabuke
Vrijeme pripreme 60 minuta
Sastojci:
2 prezrele japanske jabuke
sok od 1 klementine
40g šećera od breze ili običnog bijelog kristal šećera
pola mohune vanilije
kašika kokosovog ulja u krutom stanju
20g aru praha
Priprema:
Iskružite pulpu japanske jabuke u mali lončić. Dodajte sok od klementine i šećer te stavite na laganu vatru. Promiješajte, dodajte mohunu vanilije i kokosovo ulje, pa zagrijte dok se šećer ne rastopi. Dodajte aru prah, pazeći da ga dobro umiješate, pa pustite da lagano kuha 2-3 minute. Istresite još vrući džem u steriliziranu teglu i zatvorite. Nakon otvaranja, držite u frižideru do 7 dana.
Aru prah ili arowroot powder, je prah koji se dobiva od korijena tropske biljke, a služi kao zdravija alternativa za zgušnjavanje variva, umaka, pudinga i sličnog. S obzirom da je po sastavu škrob, možete ga zamijeniti s krompirovim škrobom ili drugim zgušnjivačem kojeg koristite u svojoj kuhinji. Često se koristi u bezglutenskoj prehrani. Može se zamijeniti želinom ili gustinom.
Hljeb s japanskom jabukom
Vrijeme pripreme 45 minuta
Sastojci:
2 jaja
250 g izblendanih japanskih jabuka
100 g hurmi
200 g zobenog brašna
50 g oraha
4 kašike maslinovog ulja
1/2 kašičice praška za pecivo
kašičica cimeta
1/2 kašičice muškatnog oraščića
Priprema:
Zagrijte rernu na 200 Celzijevih stepeni. Hurme kratko prokuhajte u toploj vodi pa ogulite i narežite na što sitnije. U većoj zdjeli promiješajte ulje, jaja i izblendano meso japanske jabuke. U drugoj zdjeli pomiješajte brašno, prašak za pecivo, začine, orahe i hurme. Pomiješajte dvije smjese i izmiješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Istresite u kalup za pečenje hljeba i pecite dok ne dobije zlatno-smeđu boju i ne bude pečen iznutra. Možete provjeriti je li pečen hljeb tako što ćete zabosti čačkalicu u tijesto. Kad je čačkalica suha, hljeb je gotov.
Azra.ba