Evo šta znači

Chronoworking predstavlja inovativan pristup koji bi mogao donijeti promjene u poslovnom svijetu

Autor: Žene.ba
Chronoworking predstavlja inovativan pristup koji bi mogao donijeti promjene u poslovnom svijetu
Foto: Ilustracija

Ove godine, jedan od najvećih poslovnih trendova postao je usklađivanje radnog vremena s prirodnim cirkadijalnim ritmovima. Umjesto rigidnog radnog vremena “od 09:00 do 17:00”, sve više kompanija razmatra kako prilagoditi radne sate prema individualnim tjelesnim satovima zaposlenika. Ovaj pristup, poznat kao chronoworking, nudi zanimljive prednosti i za zaposlenike i za poslodavce.

Možda ste se ikad našli u situaciji gdje ste se morali probuditi rano ujutro, iako ste osjećali da bi vam dan bolje krenuo kasnije, ili ste se suočili s poslijepodnevnim padom energije i poželjeli da ste već obavili najvažnije zadatke. U tom kontekstu, chronoworking predstavlja novi pristup koji se temelji na prilagodbi radnog vremena vašem unutrašnjem ritmu, na primjer, početak rada u 07:00 za one koji su ranoranioci.

Ellen Scott, kreatorica biltena "Working On Purpose" i suvoditeljica podcasta "Eat, Sleep, Work, Repeat", skovala je ovaj pojam. Ona objašnjava kako bi fleksibilniji radni raspored, koji uzima u obzir naše tjelesne satove, mogao značajno unaprijediti radnu učinkovitost i zadovoljstvo. Scott naglašava potrebu za preispitivanjem tradicionalnog radnog vremena i prilagođavanjem rasporeda prema našim prirodnim sklonostima. Ovo može uključivati ranije smjene za one koji su najproduktivniji ujutro, kao i fleksibilne pauze tokom dana.

Studije su pokazale da mnogi od nas nisu produktivni nakon ručka, što može rezultirati većim brojem grešaka i smanjenjem učinkovitosti. Usvajanje rada u skladu s prirodnim ritmovima može donijeti bolje rezultate i povećati zadovoljstvo na poslu. Na primjer, istraživanja su pokazala da su "jutarnje ptice" najproduktivnije u jutarnjim satima, dok "noćne sove" najbolje funkcionišu navečer. Prilagodba radnog vremena ovim ritmovima može donijeti značajne koristi, uključujući poboljšanje higijene spavanja i općenito bolje raspoloženje.

Ako promjena radnog vremena u vašem radnom okruženju nije moguća, još uvijek možete primijeniti principe chronoworkinga u vlastitom rasporedu. Prepoznajte kada vam je energija na vrhuncu i prilagodite najzahtjevnije zadatke tim periodima. Na primjer, ako ste najproduktivniji ujutro, fokusirajte se na teže zadatke rano u danu, dok popodne možete obavljati administrativne ili rutinske zadatke.

Ako radite u okruženju koje ne omogućuje fleksibilne radne sate, pokušajte strukturirati svoj dan prema vlastitim tjelesnim ritmovima. Ranoranioci mogu iskoristiti jutra za obavljanje najvažnijih zadataka ili fizičke aktivnosti, dok "noćne sove" mogu planirati aktivnije zadatke za kasnije u danu. Ključ je u razumijevanju vlastitih ritmova i prilagodbi radnog dana kako bi se maksimizirala produktivnost i zadovoljstvo.