Nekome će biti dovoljna emocionalna podrška, neko će dobiti savjet za promjenu ličnih navika, a neko informaciju i savjet da koristi bezdimne alternative, koje iz perspektive zdravstvenog rizika predstavljaju bolji izbor od pušenja jer ne sagorijevaju duvan.
No, bez obzira da li će plan predvidjeti jedan ili kombinaciju različitih pristupa, prvi korak je uvijek najbitniji: odlučiti prestati pušiti!
U Smjernicama za borbu protiv pušenja, koje je u maju 2023. godine objavilo Udruženje doktora porodične medicine Republike Srpske kako bi pomogli svojim timovima u postizanju boljih rezultata, pažnja je posvećena i segmentu samopomoći u borbi protiv pušenja.
U nastavku predstavljamo deset najbitnijih savjeta ljekara za uspješan prestanak pušenja.
Pripremite se za prestanak
Napišite svoje razloge za prestajanje i čuvajte ih pri ruci. Izvagajte „za” i „protiv”.
Odredite datum prestanka
Neki pušači polagano smanjuju planirajući datum prestanka. Međutim, većina ljudi koji uspješno prestanu pušiti to urade odjednom, a ne postepeno. Izaberite dan za prestanak i to ispoštujte.
Podrška
Tražite podršku od prijatelja i porodice.
Promijenite unaprijed plan i navike
Pušenje je često vezano za određene vremenske periode i situacije, na primjer, prva jutarnja cigareta, cigareta uz kafu ili alkohol. Oni se nazivaju podstrekačima. Treba ih zamijeniti novim aktivnostima koje vas ne vezuju za pušenje. Na primjer, ako ste uvijek uz kafu palili cigaretu, kafu nakratko zamijenite čajem.
Redovno vježbajte
Redovno vježbanje poboljšava zdravlje, pomaže u regulisanju težine, a može povećati i sposobnost organizma da se bori sa zahtjevima i stresom svakodnevnog života.
Pozitivno razmišljajte
Može vam se desiti da nakon prestanka iskusite simptome odvikavanja. Oni su, u stvari, pozitivni znaci da se vaše tijelo oporavlja od efekata pušenja. Kašalj, nervoza i poremećaj sna su česti simptomi. Ne brinite se, to je sasvim normalno i za nekoliko sedmica će proći.
Naučite da se izborite sa željom
Želja se može često javljati tokom prvih nekoliko dana nakon prestanka. Intenzitet želje se povećava u periodu od tri do pet minuta, a zatim počinje opadati.
Savjeti za borbu protiv želje:
• sačekajte najmanje tri minute i želja će proći,
• popijte čašu vode ili soka,
• skrenite pažnju na nešto drugo, izbjegnite tu situaciju,
• dišite polako i duboko.
Štedite novac
Počnite štedjeti novac odlažući na stranu iznos koji biste potrošili na cigarete. Izračunajte koliko ste potrošili na cigarete tokom prethodnih sedmica, mjeseci, godina. Zatim pratite kako Vam ušteđevina raste.
Pazite na ishranu
Ako ste zabrinuti zbog dobijanja kilograma, pazite na dijetu. Izbjegavajte čokolade i kolače; umjesto toga uzmite neko voće ili žvaku.
Idite dan za danom
Zapamtite, svaki dan bez cigarete je dobra vijest za vaše zdravlje, porodicu i vaš džep.
(Žene.ba)