Ovako vježbanje smanjuje lučenje hormona gladi, naročito kod žena
Nedavno istraživanje otkriva da je ovaj tip treninga efikasniji u suzbijanju gladi, posebno kod žena.
Studija objavljena u Journal of the Endocrine Society naglašava kako ovakav tip aktivnosti može biti ključan u strategijama upravljanja tjelesnom težinom, jer intenzivan trening direktno utiče na nivo hormona grelina, poznatog kao „hormon gladi.“
U fokusu istraživanja bili su efekti različitih nivoa intenziteta vježbanja na grelin – hormon koji igra ključnu ulogu u regulaciji apetita. „Otkrili smo da visoko intenzivni trening smanjuje nivo grelina efikasnije od umjerenog intenziteta,“ izjavila je glavna autorica istraživanja, dr. Kara Anderson sa Univerziteta Virginia. Dodala je kako su ispitanici nakon intenzivnog treninga prijavili osjećaj manje izražene gladi u poređenju s onima koji su vježbali umjerenim tempom.
Ghrelin se javlja u dva oblika – acilirani (AG) i deacilirani (DAG), oba ključna za regulaciju apetita. Istraživanje je obuhvatilo osam muškaraca i šest žena koji su, nakon noćnog posta, prošli kroz treninge različitih nivoa intenziteta. Kod žena su utvrđeni viši nivoi ukupnog grelina u početnom stanju u poređenju s muškarcima, ali je samo kod žena intenzivni trening značajno smanjio nivo AG-a.
Studija ukazuje na to da umjereni intenzitet vježbanja nije doveo do promjene ili je čak povećao nivo grelina, dok se pokazalo da je za suzbijanje ovog hormona potrebna aktivnost iznad laktatnog praga. Ovo otkriće naglašava važnost prilagođavanja intenziteta vježbanja za optimalne rezultate kod različitih osoba.
„Vježbanje bi trebalo posmatrati kao ‘lijek‘, gdje se doza prilagođava individualnim ciljevima,“ ističe dr. Anderson. Istraživanje sugerira da bi visoko intenzivni trening mogao biti ključan u suzbijanju apetita, što je korisno za one koji žele smršati.
Ovo istraživanje podržali su Nacionalni institut za dijabetes i bolesti probavnog sistema, kao i Univerzitet Virginia.