Popularnost umjetnog krzna višestruko se povečala u zadnjih nekoliko godina. Među kupcima postoji veća etička osjetljivost na podrijetlo robe pa se tako sve češće okreću od pravog krzna.
Je li to samo etička odluka koja usto pogoduje i potrošačkoj košarici ili se u njoj krije i ekološka vrijednost? Britanska parlamentarka Mary Creagh odlučno tvrdi da umjetno krzno nikako ne pogoduje okolišu. Naime, britanski parlament trenutno je istražuje održivost u modnoj industriji koja ih je dovela do zaključka da, “Umjetno krzno je gotovo nemoguće reciklirati.”, izjavljuje Creagh, a prenosi Elle.hr.
https://www.instagram.com/p/BpYUZYCBKWt/?utm_source=ig_embed
I dok su veliki brendovi kao što su Burberry, Gucci i mnogi drugi, hvaljeni od strane medija zbog odluke da ne koriste životinjsko krzno u svojim kolekcijama, umjetna alternativa možda i nije toliki bolji izbor. Materijal od kojeg se proizvodi umjetno krzno napravljen je od sintetike koja se dobiva iz fosilnih goriva koja doprinose emisiji stakleničkih plinova.
https://www.instagram.com/p/BkQES3TlBCl/?utm_source=ig_embed
Političarka laburista naglašava kako većina tih odjevnih predmeta nisu pogodna za reckliranje i zbog trenda “brze mode” odlažu se na glomaznim odlagalištima. Creagh ne poziva na zabranu umjetnog krzna, ali podržava da se kupce mora educirati o posljedicama njihovih potrošačkih navika na ekologiju.
Žene.ba