Planirala si oprati kosu ujutro, ali si odgodila alarm i na kraju ju zavezala u rep ili punđu, pomirivši se s činjenicom da ćeš ju oprati navečer. Svima nam se to dogodilo. Međutim, ako legneš u krevet s mokrom kosom, to može uzrokovati neugodne posljedice za kožu na tjemenu, licu i drugim dijelovima tijela. Možda ste već čule da nikada ne treba ići u krevet s mokrom kosom, jer to može uzrokovati gljivične i bakterijske infekcije. Dermatolozi se slažu da ova "bapska priča" nije fikcija.
Naime, kada se mrtve stanice kože, skincare proizvodi i prirodna ulja pomiješaju s vodom iz kose na jastučnici, to može izazvati probleme. Kosa je najosjetljivija kad je mokra, pa ako odeš u krevet s vlažnom kosom, ona je podložnija pucanju i oštećenju. Osim toga, voda iz kose može uzrokovati razvoj bakterija i gljivica na vlasištu, što može rezultirati svrbežom, prhuti i ljuštenju kože. Gljivice, poput Malassezie, često se nakupljaju na vlasištu i uzrokuju probleme poput prhuti.
Također, spavanje s mokrom kosom može uzrokovati osjetljivost na razvoj akni ili infekcija na tjemenu. Blagi slučajevi mogu se liječiti antimikrobnim proizvodima, dok ozbiljniji slučajevi zahtijevaju posjet dermatologu. Ako se infektivni problemi prošire na lice i gornji dio tijela, mogu nastati gljivične akne, koje izgledaju poput običnih akni, ali su uzrokovane Malassezijom, prenosi miss7.hr.
View this post on Instagram
Kada spavaš s mokrom kosom, tvoje jastučnice također mogu biti izvor bakterija. Jastuci, zbog kontakta s našom glavom, nakupljaju bakterije. Preporuča se mijenjati jastučnicu barem jednom tjedno i redovito prati kosu. Svilene i satenske jastučnice mogu smanjiti trenje i oštećenje kose, ali neće nužno utjecati na količinu bakterija.
Bakterije koje žive na našoj koži, odjeći i posteljini su normalne, ali mokra kosa povećava rizik od razmnožavanja tih bakterija. Vlaga iz kose može uzrokovati razvoj bakterija na jastučnici, što može dovesti do problema na vlasištu.