Naučnici su naišli na potencijalni novi tretman za ćelavost s nasljednim uzorkom, što je najčešći uzrok gubitka kose kod muškaraca i žena širom svijeta.
Sve je počelo istraživanjem šećera koji se prirodno nalazi u tijelu i pomaže u formiranju DNK: deoksiriboze, koja je dio deoksiribonukleinske kiseline.
Dok su proučavali kako ovi šećeri liječe rane miševa kada se primjenjuju lokalno, naučnici sa Univerziteta u Šefildu i Univerziteta COMSATS u Pakistanu primijetili su da krzno oko lezija raste brže nego kod netretiranih miševa.
Zaintrigiran, tim je odlučio da dalje istražuje.
U studiji objavljenoj u junu, uzeli su muške miševe kojima opada dlaka, što su izazvali testosteronom, i uklonili krzno s njihovih leđa. Svakog dana, istraživači su mazali malu dozu šećernog gela deoksiriboze na izloženu kožu, a za nekoliko sedmica krzno u ovoj regiji pokazalo je sporadičan ponovni rast, uz nicanje dugih, gustih dlaka.
Gel deoksiriboze je bio toliko efikasan da je tim otkrio da djeluje jednako dobro kao i minoksidil, već poznati tretman za gubitak kose, poznat, između ostalog, i pod brendom Rogaine.
„Naše istraživanje sugeriše da bi odgovor na liječenje opadanja kose mogao biti jednostavan kao korištenje prirodnog šećera deoksiriboze za povećanje snabdijevanja folikulima dlake krvlju kako bi se podstakao rast kose“, rekla je inženjerka tkiva Šejla Meknil sa Univerziteta u Šefildu.
Ćelavost s nasljednim uzorkom, ili androgena alopecija, je prirodno stanje uzrokovano genetikom, nivoom hormona i starenjem, i različito se manifestuje kod muškaraca i žena.
Poremećaj pogađa do 40 odsto populacije, a ipak je administracija SAD za hranu i lijekove (FDA) do sada odobrila samo dva lijeka za liječenje ovog stanja.
Iako minoksidil bez recepta može usporiti gubitak kose i podstaći ponovni rast, on ne funkcioniše za sve one koji pate od gubitka kose.
Ako minoksidil nije efikasan, onda muški pacijenti mogu se obratiti finasteridu – oralnom lijeku koji se prepisuje i koji održava protok testosterona kroz tijelo. Još nije odobren za pacijentkinje.
Finasterid može usporiti gubitak kose kod oko 80 do 90 procenata muških pacijenata, ali ga je potrebno uzimati kontinuirano kada se počne. Lijek može biti povezan s neželjenim, ponekad teškim neželjenim efektima, kao što su erektilna disfunkcija, bol u testisima ili dojkama, smanjen libido i depresija.
„Liječenje androgene alopecije ostaje izazov“, pišu Meknilova i njene kolege, na čelu s istraživačem biomaterijala Muhamedom Anjumom iz COMSATS-a, u objavljenom radu.
Kod miševa je tretman šećerom uspio Zajedno, tim naučnika je dizajnirao biorazgradivi, netoksični gel napravljen od deoksiriboze i primijenio tretman na miševima, kao modele ćelavosti kod muških jedinki.
Minoksidil je takođe testiran na modelima proćelavih miševa, a neke od životinja dobile su dozu i šećernog gela i minoksidila, prenose Nezavisne.
U poređenju s miševima koji su primili gel bez ikakvog lijeka, kod onih koji su dobili gel sa šećerom deoksiriboze počeli su se javljati novi folikuli dlake.
I minoksidil i šećerni gel uzrokovali su 80 do 90 procenata ponovnog rasta dlake kod mužjaka miševa koji su patili od ćelavosti. Kombinovanje tretmana, međutim, nije napravilo mnogo veću razliku.
Istraživači nisu sigurni zašto gel deoksiriboze stimuliše duži i deblji rast dlake kod miševa, ali oko tretiranog mjesta, tim je primijetio povećanje krvnih sudova i ćelija kože.
„Što je bolje snabdijevanje krvlju korijena dlake, veći je njen prečnik i veći rast kose“, pišu istraživači.
Ako se gel deoksiriboze pokaže efikasnim i kod ljudi, mogao bi se koristiti za liječenje alopecije ili čak stimulisati ponovni rast kose, trepavica i obrva nakon hemoterapije.
„Ovo je nedovoljno istraženo područje i stoga su potrebni novi pristupi“, pišu autori.
Trenutni eksperimenti su sprovedeni samo među muškim miševima, ali dalja istraživanja mogla bi otkriti da bi upotreba ovih prirodnih šećera mogla funkcionisati i za ženke miševa koje imaju alopeciju izazvanu testosteronom.
„Istraživanje koje smo uradili je u veoma ranoj fazi, ali rezultati su obećavajući i zahtijevaju dalje analize“, rekla je Meknilova.
Studija je objavljena u Frontiers in Pharmacology, prenosi RTS.