Planinski raj

Na sat i po od Mostara, a svjetlosnim godinama od stresa: Zašto svi bježe na Blidinje?

Autor: Žene.ba
Na sat i po od Mostara, a svjetlosnim godinama od stresa: Zašto svi bježe na Blidinje?
Foto: Instagram

Ako vam proljeće sve češće znači bijeg, a ne gužvu, jezero Blidinje možda je upravo ono što tražite.

Smješteno visoko, na 1184 metra nad morem, između planinskih masiva Čvrsnice i Vrana, ovo mjesto skriva hladnu vodu i svježi planinski zrak, ali i nesvakidašnju priču. Tu je priroda gruba, a tišina glasna i baš zbog toga dragocjena.

Do Blidinja iz Mostara stižete za nešto više od sat i po. Iz Sarajeva treba oko dva i po sata vožnje, a iz Banje Luke i Zenice tri do četiri, ovisno kojim putem krenete. Što se više penjete, krajolik postaje suroviji, šuma rijeđa, a mir sve dublji.

Samo jezero mijenja svoju veličinu ovisno o godišnjem dobu, a zimi i u proljeće zna se preliti preko okolnih polja, dok ljeti često izgleda kao oko planine, bistro i sablasno tiho. Izgleda kao ostatak davne ledenjačke epohe, ali voda ovdje stoji zahvaljujući ljudskoj potrebi: krajem 19. stoljeća mještani su zatvorili prirodni ponor da bi zadržali vodu za stoku.

Nastalo zbog kletve

Legenda ima vlastiti odgovor. Prema pričama, jezero je nastalo zbog kletve. Dvojica braće podijelila su polje, a nakon pohlepe mlađeg i njegove žene, stariji brat je, povrijeđen, izgovorio rečenicu koja je započela vodenu priču.

"Dabogda se cijelo ovo polje pretvorilo u jezero", rekao je i tako je, kažu, i bilo. Voda je nahrupila, ponori se zatvorili, a izravnato polje postalo je ogledalo između stijena.

Ovdje vrijeme usporava, a dani se provode šetajući i osluškujući. Možete prespavati u nekoj od drvenih vikendica, pojesti sir iz mijeha i puru u lokalnoj konobi, otići do Hajdučkih vrata ili jednostavno sjediti uz jezero i čekati da vjetar s Vrana ispriča nastavak priče. 

Noćenje u drvenim vikendicama i planinskim kućama na Blidinju kreće se od 60 do 120 KM po noći, dok se obrok u lokalnim konobama - uz tradicionalnu puru, sir iz mijeha i domaće meso, može pronaći već od 15 do 25 KM.

Blidinje nije turistička atrakcija u klasičnom smislu. Više je podsjetnik. Na to kako se živjelo. I na to koliko malo je zapravo dovoljno da budemo mirni.